VAR

طرح کنار گذاشتن سیستم بازبینی ویدیویی در لیگ برتر به رأی گذاشته می‌شود.

به گزارش طلوع سپورت، باشگاه‌های لیگ برتری به زودی در مورد ادامه فعالیت VAR در این رقابت‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند. باشگاه ولورهمپتون پیشنهادی برای لغو ادامه حضور سیستم بازبینی ویدئویی مطرح کرده که این طرح به زودی مورد رأی‌گیری قرار می‌گیرد. VAR از سال ۲۰۱۹ در فوتبال انگلیس حضور دارد اما برخی تصمیمات اشتباه در فصل جاری منجر به اعتراض شدید باشگاه‌ها شده است.

باشگاه ولورهمپتون طرح لغو کلی سیستم بازبینی ویدیویی در تابستان آینده را مطرح کرده و نمایندگان ۲۰ تیم لیگ برتری در گردهمایی سالانه بعدی که ۶ ژوئن برگزار می‌شود، درباره آن تصمیم می‌گیرند. در بیانیه ولوز آمده: «بعد از بررسی‌های دقیق و با کمال احترام نسبت به سازمان لیگ برتر، اتحادیه داوران فوتبال انگلیس، موسوم به PGMOL و دیگر باشگاه‌ها، این طرح تقدیم می‌شود. جای هیچ سرزنشی نیست و ما همه به دنبال بهترین خروجی ممکن از فوتبال هستیم. تمام ذی‌نفعان سخت در تلاشند تا معرفی تکنولوژی جدید را به یک موفقیت تبدیل کنند. با این حال، ۵ سال بعد از معرفی VAR در لیگ برتر، زمان برای بحث بنیادی و انتقادی درباره آینده این تکنولوژی فرا رسیده است.» اشتباهات داوری مسلماً در حضور VAR کاهش یافته اما این به معنای پایان خطاهای تأثیرگذار نیست: «هزینه متحمل‌شده برای افزایش اندک دقت داوری با روحیه این ورزش سازگاری ندارد و به همین دلیل، باید از ابتدای فصل ۲۵-۲۰۲۴ به بعد VAR را در مسابقات لیگ برتر کنار بگذاریم.» 

یک نماینده از لیگ برتر با اعلام وصول این طرح گفته: «سازمان لیگ برتر تأیید می‌کند فضا را برای بحث و بررسی عملکرد VAR در گردهمایی سالانه که ماه آینده برگزار می‌شود، تسهیل خواهد کرد. با این حال لیگ برتر کاملاً از استفاده از سیستم بازبینی ویدیویی حمایت می‌کند و در کنار اتحادیه داوران برای ارتقای دائمی  سیستم تلاش خواهد کرد تا به فوتبال و به هواداران کمک شود.» باشگاه ولورهمپتون می‌پذیرد «VAR در ابتدا با نیت خوب و برای سودرسانی به فوتبال و لیگ برتر معرفی شد» اما «در ادامه تبعات منفی ناخواسته زیادی را به بدنه فوتبال تحمیل کرد که به ارتباط بین هواداران و این ورزش آسیب زده است. این موضوع از ارزش و اعتبار لیگ برتر می‌کاهد.» ولورهمپتون در بیانیه خود به تعدادی از اشتباهات فاحش کمک‌داوران ویدئویی هم اشاره کرده؛ گل لوئیس دیاس به تاتنهام اشتباهاً به دلیل آفساید مردود اعلام شد ‌و گل پیروزی‌بخش آنتونی گوردون در مسابقه نیوکاسل و آرسنال در عین ناباوری پذیرفته شد. ناتینگام فارست بعد از شکست مقابل اورتون نامه‌های شکایت‌آمیز به اتحادیه داوران نوشت و بسیاری از باشگاه‌های دیگر هم به تصمیمات تیم VAR اعتراض کرده‌اند. هیات بین‌المللی فوتبال، موسوم به IFAB، که اختیار قانون‌گذاری برای فوتبال را به عهده دارد در سلسله مقررات خود اعلام کرده VAR تنها هنگام بروز اشتباهات واضح و حوادث مهم می‌تواند به تیم داوری اصلی کمک کند. فدراسیون فوتبال سوئد هفته گذشته و به دنبال اعتراض شدید هواداران به نخستین کشور اروپایی تبدیل شد که از اجرا و اعمال VAR سر باز می‌زند. 

مطابق مقررات لیگ برتر انگلیس هرگونه تغییر بنیادی در قوانین به رأی دوسوم باشگاه‌ها (۱۴ از ۲۰) نیاز دارد و ولورهمپتون برای تصویب طرح پیشنهادی خود  موافقت ۱۳ تیم دیگر را می‌خواهد. لیگ برتر پیش‌ از این، از طرح‌های جدید مانند استفاده از سیستم نیمه‌خودکار تشخیص آفساید و اعلام نتیجه بازبینی به هواداران حاضر در ورزشگاه خبر داده بود. بررسی‌های آماری اتلتیک نشان می‌دهد میزان تصمیمات درست داوری در لیگ برتر انگلیس از ۸۲ درصد در فصل‌های گذشته به ۹۶ درصد در دوران حضور VAR افزایش پیدا کرده است.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + شانزده =