Premier League 1

لیگ برتر انگلیس امشب قهرمان خود را می‌شناسد.

به گزارش طلوع سپورت، اوج هیجان، استرس و حساسیت در فصل ۲۴-۲۰۲۳ لیگ‌برتر انگلیس فرا رسیده‌ و حالا فقط یک معجزه می‌تواند باعث بالا رفتن جام در شهر لندن شود. در بین ۷ لیگ معتبر (انگلیس، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، فرانسه، هلند و پرتغال) فقط قهرمان لیگ انگلیس تا قبل‌از هفته پایانی مشخص نشده‌ و امروز، یکشنبه ۳۰ ثور از ساعت 19:30 به‌وقت کابل تمام مسابقات هفته به‌صورت همزمان برگزار خواهندشد. در ۲ مسابقه مهم و سرنوشت‌ساز در شهر منچستر، آبی‌های این شهر میزبان وستهام هستند و در لندن آرسنال از اورتون پذیرایی می‌کند. برد شاگردان گواردیولا تضمین‌کننده قهرمانی آن‌ها است و نتیجه‌ای جز پیروزی می‌تواند بعد از  ۲ دهه آرسنال را بر بام فوتبال انگلیس قرار دهد. آرسنال در یکی‌از حساس‌ترین نبردهای تاریخ خود مقابل اورتونی قرار می‌گیرد که فصل پرفراز و نشیبی داشته‌ و برد توپچی‌ها باعث می‌شود کورسوی امید آن‌ها برای قهرمانی زنده بماند و شاید حتی رنگ و بوی واقعیت بگیرد!

نبرد فوق‌العاده حیاتی آرسنال و اورتون با قضاوت داوری بسیار باتجربه و کاربلد یعنی مایکل اولیور برگزار می‌شود. این داور که ۳۹ سال سن دارد، تقابل تیم‌های دوم و پانزدهم جدول را سوت خواهد زد و استوارت اتول هم داور اصلی اتاق VAR خواهد بود. اولیور فصل پرکاری را سپری کرده‌ و قاضی ۳۳ مسابقه رسمی ازجمله ۲۳ نبرد لیگ انگلیس و ۳ مسابقه لیگ‌قهرمانان بوده‌ و حتی در لیگ امارات هم داوری کرده‌است! او در فصل کنونی برای شاگردان میکل آرتتا ۵ مسابقه را داوری کرده‌ که حاصل آن ۴ برد و یک باخت بوده‌ و در طرف دیگر طی فصل جاری ۴ نبرد آبی‌ها را داوری کرده‌ اورتونی‌ها مقابل برنتفورد، چلسی و برنلی به برد رسیده‌اند و برابر تاتنهام متوقف شده‌اند. اولیور تاکنون ۵۷ بار داور مسابقات رسمی آرسنالی‌ها بوده‌ و فقط برای لیورپول بیش‌تر داوری کرده‌. طی این مسابقات، سهم توپچی‌ها ۲۸ برد و ۱۱ تساوی بوده‌ و ۱۸ بار هم باخته‌اند. در ۱۲ مسابقه آخر با قضاوت او آرسنال فقط ۲ باخت داشته‌. اولیور برای اورتونی‌ها مثل آرسنال ۵۷ بار در مسابقات رسمی داوری کرده‌. در این بازی‌ها، آمار جالب ۱۸ باخت، ۱۹ برد و ۲۰ تساوی رقم خورده‌ و آخرین باخت‌های تافی‌ها با قضاوت او، مقابل منچستریونایتد و همین آرسنال ثبت شده‌. این داور باتجربه و کهنه‌کار تاکنون ۳ بار قاضی تقابل آرسنال با اورتون بوده‌. لندنی‌ها ۲ برد داشته‌اند و با داوری او اورتون هرگز مقابل آرسنال پیروزی نداشته‌.

در دیگر مسابقه فوق‌العاده مهم هفته پایانی لیگ‌برتر انگلیس، منچسترسیتی در استادیوم اتحاد شهر منچستر میزبان وستهام خواهد بود. قضاوت آن مسابقه برعهده جان بروکس است و هر ۲ر تیم منچسترسیتی و آرسنال در استادیوم خانگی خود مقابل حریفان به میدان می‌روند تا در این زمینه شرایط ایده‌آل و کاملاً برابری داشته‌باشند. در سایر مسابقات مهم هفته پایانی، برایتون میزبان منچستریونایتد است و لیورپولی‌ها در روزی کاملاً تلخ و دردناک در خانه و در استادیوم آنفیلد مقابل ولورهمپتون قرار می‌گیرند؛ نبردی که با جدایی و ترک لیورپول توسط یورگن کلوپ به‌پایان می‌رسد. با کسب قهرمانی در لیگ این جدایی رنگ‌و‌بوی دیگری پیدا می‌کرد. شفیلدیونایتد سقوط‌کرده میزبان تاتنهام خواهدبود و در نهایت بهترین و ارزشمندترین لیگ دنیا هم به پایان خواهد رسید‌ در پایان مسابقات امروز،  شاگردان گواردیولا امیدوارند چهارمین قهرمانی متوالی خود را کسب کنند و توپچی‌های لندنی درتلاش برای بازگرداندن جام به شهر لندن هستند.

شکست غیرمنتظره آرسنال مقابل استون‌ویلا در هفته‌های پایانی لیگ معادلات قهرمانی را به‌نفع منچسترسیتی تغییر داد و حالا شاگردان آرتتا با وجود عملکرد درخشان و فوق‌العاده در فصل کنونی لیگ شانس کمتری برای قهرمانی دارند. آن‌ها چشم‌انتظار پایانی دراماتیک هستند که با توقف سیتیزن‌ها مقابل وستهام و برد خودشان مقابل اورتون، ممکن است و تیم آماده و بی‌رحم گواردیولا اکنون دست‌بالاتر را در راه قهرمانی دارد. آرسنالی‌ها از ۳۷ مسابقه خود در فصل فعلی لیگ ۲۷ برد داشته‌اند و فقط ۵ بار مقابل رقبا به تساوی رسیده‌اند تا بیش‌ترین پیروزی و کم‌ترین تعداد تساوی را دراختیار داشته‌ باشند و فقط ۵ بار متحمل باخت شده‌اند. بعد از منچسترسیتی و لیورپول، آرسنال کم‌ترین تعداد باخت در فصل فعلی لیگ را دارا است و اکنون ۸۶ امتیازی هستند و فاصله تنها ۲ امتیازی با صدر جدول باعث شده‌ همچنان به قهرمانی امیدوار بمانند. آمار ۸۹ گل‌زده و ۲۸ گل‌خورده آرسنال را به دومین تیم موفق در گلزنی و بهترین در دفاع تبدیل کرده‌ و تفاضل‌گل ۶۱+ باعث‌شده‌ فقط برتری مختصری نسبت‌ به منچسترسیتی با تفاضل‌گل ۶۰+ داشته‌ باشند و درصورت برابری امتیازها این موضوع می‌تواند برگ‌برنده آن‌ها باشد. آرسنال با ثبت ۱۸ کلین‌شیت بهترین تیم لیگ محسوب می‌شود و بوکایو ساکا با ۱۶ گل بهترین گلزن آن‌ها در لیگ است. بعد از او لیاندرو تروسارد و کای هاورتس، هر ۲د با ۱۲ گل قرار دارند. ساکا با ارسال ۹ پاس‌گل بهترین پاسور توپچی‌ها نام دارند و بعد از او دکلان رایس و مارتین اودگارد بهترین عملکرد را داشته‌اند. داوید رایا  با ۱۶ کلین‌شیت بهترین آمار را در لیگ دارد.

در فصل ۲۴-۲۰۲۳ لیگ انگلیس، آرسنالی‌ها ازلحاظ خلق XG سومین تیم برتر لیگ بوده‌اند و پنجمین تیم برتر در خلق بیش‌ترین موقعیت گلزنی محسوب می‌شوند. آن‌ها ۱۵۲۲ بار در محوطه جریمه رقبا لمس توپ داشته‌اند و از این نظر در لیگ رکورددار هستند و با ایجاد ۹۵ موقعیت گلزنی توسط مارتین اودگار ، او سومین فوتبالیست برتر لیگ است. در فصل کنونی و در لیگ، ویلیام سالیبا با حضور در ۳۳۳۰ دقیقه مسابقات در بین تمام آرسنالی‌ها بیش‌ترین حضور را در مستطیل سبز داشته و در دیدار امروز هم او در خط دفاعی، نقش مهم و پررنگی خواهد داشت. در فصل جاری و در مسابقات خانگی لیگ، آرسنالی‌ها سومین تیم برتر هستند و از ۱۸ مسابقه آمار ۱۴ برد و ۲ مساوی را ثبت کرده‌اند. در ۵ نبرد آخر تمام تیم‌ها در لیگ، فقط ۵ تیم متحمل باخت نشده‌اند و تنها منچسترسیتی و آرسنال هر ۵ مسابقه را با برد سپری کرده‌اند و کریستال‌پالاس و چلسی در رده‌های بعدی هستند. عملکرد عالی تیم آرتتا از هر جهت زیر سایه عملکرد بی‌نظیر تیم گواردیولا قرار گرفته‌.

برخلاف لیگ، توپچی‌ها در ۲ رقابت دیگر داخلی نتوانستند نتایج درخشان و مورد قبولی بگیرند و با ۲ جام دیگر وداعی زودهنگام را تجربه کردند. در جام‌حذفی در دور سوم مغلوب لیورپول شدند و در جام‌ اتحادیه پس‌از برد مقابل برنتفورد در دور چهارم مقابل وستهام متحمل باخت شدند و از تورنمنت کنار رفتند. تیم آرتتا در لیگ‌قهرمانان عملکرد نسبتاً خوبی داشت و پس‌ از صدرنشینی مقتدرانه در یک‌هشتم از سد پورتو در ضربات پنالتی گذشتند اما در مرحله یک‌چهارم، پس‌ از تساوی ۲-۲ در خانه مقابل بایرن‌مونیخ، نبرد برگشت را واگذار کردند و از صعود به نیمه‌نهایی بازماندند. آرسنالی‌ها پس‌از قهرمانی بدون شکست در فصل ۰۴-۲۰۰۳ با آرسن ونگر در فصل‌های ۰۵-۲۰۰۴ بعد از چلسی، ۱۶-۲۰۱۵ بعد از لسترسیتی و فصل گذشته توانستند به نایب‌قهرمانی لیگ برسند و حالا امیدوارند ضمن انتقام‌گیری از منچسترسیتی به‌دلیل ناکامی فصل قبل، دوباره تاج و تخت از دست‌رفته را صاحب شوند و در تلاش هستند فصل درخشان خود را بدون جام به پایان نبرند.

تیم اورتون اکنون در رده پانزدهم لیگ‌ برتر انگلیس قرار دارد و بین منچسترسیتی و آرسنا، با توجه‌ به تقابل سیتیزن‌ها با وستهام که در رده نهم قرار دارد، روی کاغد آرسنالی‌ها کار راحت‌تری خواهند داشت. اورتون با سرمربی خود یعنی شان دایچ عملکرد مورد قبولی در فصل کنونی داشته و در لیگ ۱۳ برد و ۹ تساوی داشته‌اند. شکست در ۱۵ مسابقه و کسر ۸ امتیاز درطول فصل به‌دلیل نقض قوانین سودآوری لیگ انگلیس باعث شده‌است اورتون اکنون دربین تیم‌های انتهایی جدول باشد اما عملکرد نسبتاً خوبشان آن‌ها را از خطر سقوط نجات داده‌. تافی‌های ۴۰ امتیازی در فصل فعلی لیگ آمار ۳۹ گل‌زده و ۴۹ گل‌خورده داشته‌اند تا با میانگین حدود ۱ گل‌زده در هر مسابقه و میانگین فقط ۱.۳ گل‌خورده در هر نبرد آمار نزدیکی داشته‌ باشند و قدرت دفاعی آن‌ها ضعف هجومی را پوشش داده‌. اورتون در فصل جاری لیگ جز بهترین خطوط دفاعی بوده‌ و مثل منچسترسیتی در ۱۳ مسابقه دروازه خود را بسته نگه داشته‌.

شاگردان دایچ طی فصل ۲۴-۲۰۲۳ سومین تیم برتر از لحاظ تکل صحیح هستند و بعد از لیورپول، با ۱۷ ضربه به تیرک دروازه رقبا بدشانس‌ترین تیم محسوب می‌شوند. عبدالله دوکوره از مالی و دومینیک کالورت‌لوین با ۷ گل بهترین گلزنان اورتون در فصل حاضر لیگ هستند و دوایت مک‌نیل با ثبت ۶ پاس‌گل، بیش‌ترین پاس‌گل را در لیگ فعلی به‌ثبت رسانده‌. هر ۱۳ کلین‌شیت اورتونی‌ها در فصل جاری لیگ توسط جوردن پیکفورد رقم خورده‌ تا او بعد از داوید رایا از آرسنال بهترین عملکرد را داشته‌ باشد. تقابل امروز او با رایا می‌تواند بسیار جذاب و مهم باشد. اورتون جز تیم‌های ضعیف در مسابقات خارج از خانه فصل فعلی لیگ انگلیس بوده و از ۱۸ نبرد فقط ۵ برد و ۵ تساوی داشته‌اند و ۸ دیدار بیرون از خانه را واگذار کرده‌اند. آنها در رده هفدهم مسابقات خارج از خانه هستند و فقط ۱۲ امتیاز به‌دست آورده‌اند.

آبی‌ها یکی‌ از ۵ تیم شکست‌ناپذیر لیگ در ۵ هفته اخیر هستند و تساوی مقابل لوتون‌تاون باعث‌ شد نتوانند مثل منچسترسیتی و آرسنال ۵ برد متوالی داشته‌ باشند اما اکنون در شرایط کاملاً مطلوبی به‌سر می‌برند که به‌ نفع منچسترسیتی است. پیروزی اورتون و یا حتی متوقف‌کردن آرسنال توسط آن‌ها حکم قهرمانی سیتیزن‌ها در هر شرایطی را امضا می‌کند و امروز هواداران دیگر تیم آبی‌پوش انگلیس یعنی منچسترسیتی، جز طرفداران سرسخت اورتون خواهندبود! اورتونی‌ها در رقابت‌های حذفی عملکرد مطلوبی نداشتند و در جام‌حذفی و در دور سوم، پس‌راز تساوی بدون گل مقایل کریستال‌پالاس در دیدار تکراری با تنها گل آندره گومز از سد آن‌ها عبور کردند و در مرحله چهارم با شکست برابر لوتون‌تاون از مسابقات کنار رفتند. در جام‌اتحادیه  پس‌از برد در دور دوم، در مرحله سوم از سد استون‌ویلا گذشتند و در مرحله یک‌هشتم نهایی  بر برنلی غلبه کردند اما در مرحله یک‌چهارم‌نهایی پس‌از تساوی، طی ضربات پنالتی مغلوب فولام شدند و وداع تلخی با مسابقات داشتند. اورتون در فصل جاری در هیچ‌کدام از رقابت‌های اروپایی حاضر نبود.

تیم‌های آرسنال و اورتون تاکنون ۱۷۸ بار در رقابت‌های رسمی مقابل هم قرار گرفته‌اند که لندنی‌ها آمار و عملکرد بهتری داشته‌اند و ۹۲ برد به‌دست آورده‌اند و سهم اورتون ۴۸ پیروزی بوده‌. طی این نبردها آرسنالی‌ها ۳۱۲ بار گلزنی کرده‌اند و ۲۰۵ بار هم دروازه خود را بازشده دیده‌اند. در ۴ تقابل رسمی آخر، برتری کامل با آرسنال بوده‌ و علاوه‌ بر کسب ۳ برد، ۱۰ بار هم گلزنی کرده‌اند. در این ۴ مسابقه اورتون آمار یک برد و تنها ۲ گل‌زده داشته‌. در ۳ نبرد رسمی آخر بین آرسنال و اورتون در هر مسابقه فقط یک تیم گلزنی کرده‌. آخرین تساوی رسمی بین این ۲ تیم به هفته هجدهم فصل ۲۰-۲۰۱۹ بر می‌گردد.

آرسنال و اورتون تاکنون ۹۰ بار به میزبانی اسمی و رسمی آرسنال مقابل هم قرار گرفته‌اند. توپچی‌ها ۶۶ برد داشته‌اند و اورتون فقط ۱۲ بار برده‌! در ۲۸ نبرد رسمی آخر دو تیم سهم آبی‌ها فقط و فقط  یک پیروزی بوده‌! اولین رویارویی رسمی آرسنال و اورتون به فصل ۲۵-۱۹۲۴ یعنی ۵ سال قبل‌از برگزاری اولین دوره جام‌جهانی بر می‌گردد که تیم لندنی به پیروزی رسید. طی تمام تقابل‌های رسمی آرسنال با اورتون، پیروزی ۷ بر صفر آرسنال در فصل ۰۵-۲۰۰۴ بهترین برد توپچی‌ها و برد ۶ بر یک اورتون مقابل آرسنال بهترین عملکرد ۲ تیم مقابل یکدیگر بوده‌است.

میکل آرتتا، سرمربی کنونی آرسنال در قامت سرمربی تاکنون ۸ بار مقابل اورتون قرار گرفته‌ که هیچ‌کدام از این نبردها با تساوی تمام نشده‌ و تعداد برد و باخت‌های او مقابل اورتون در عدد ۴ مشترک بوده. شان دایچ سرمربی اورتون  به‌ عنوان سرمربی برنلی و اورتون تاکنون در ۱۸ مسابقه رسمی مقابل آرسنال قرار گرفته‌ و با آمار تنها ۲ برد، ۳ مساوی و ۱۳ باخت نتایج ضعیفی را کسب کرده‌. ۲ سرمربی  تاکنون در رقابت‌های رسمی ۸ بار مقابل هم صف‌آرایی کرده‌اند که آمار تقریباً نزدیکی داشته‌اند. آرتتا ۳ برد داشته‌ و سهم دایچ ۲ پیروزی بوده‌. آرسنال و اورتون در طول تاریخ فوتبالیست‌های مشترک بسیاری داشته‌اند اما میکل آرتتا، سرمربی کنونی آرسنال، تئو ولکات و الکس ایوبی را می‌توان از سرشناس‌ترین چهره‌های مشترک ۲ تیم دانست.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 20 =