English Premier League

منچسترسیتی به احتمال بیش از ۸۰ درصد فاتح رقابت‌های لیگ برتر می‌شود.

به گزارش طلوع سپورت، هفته سی‌وهشتم و پایانی رقابت‌های فصل ۲۴-۲۰۲۳ لیگ برتر انگلیس عصر امروز با برگزاری هر ۱۰ مسابقه به پایان می‌رسد و تکلیف قهرمان این مسابقات بعد از ماه‌ها رقابت مشخص می‌شود. ابررایانه «اوپتا» با شبیه‌سازی مسابقات این هفته، بر اساس عملکرد اخیر و فرم تیم‌ها، احتمال وقوع نتایج مختلف در هریک از مسابقات را بررسی کرده است. این مرجع آماری هریک از بازی‌ها را ۱۰ هزار بار شبیه‌سازی می‌کند و احتمال پیروزی هر تیم یا تساوی در مسابقه از این طریق به دست می‌آید.  یک هفته به پایان فصل باقی مانده و  تنها جایگاه ۴ تیم در جدول رده‌بندی قطعی است؛ لیورپول در رده سوم، استون‌ویلا در رده چهارم، وستهام در جایگاه نهم و شفیلد یونایتد در رده آخر.

رقابت پرافت‌وخیز قهرمانی لیگ برتر انگلیس با حضور آرسنال و منچسترسیتی به هفته پایانی کشیده. سیتیزن‌ها با ۲ امتیاز اختلاف نسبت به آرسنال صدر جدول و در نتیجه سرنوشت قهرمانی را در اختیار دارند و پیروزی مقابل وستهام برای چهارمین تاج‌گذاری متوالی شاگردان گواردیولا کافی است. آرسنال اما علاوه بر پیروزی در مقابل اورتون به توقف منچسترسیتی در مقابل چکش‌ها هم احتیاج دارد. با این حال احتمال معجزه در ورزشگاه اتحاد اندک به نظر می‌رسد. آخرین شکست منچسترسیتی در چارچوب رقابت‌های لیگ برتر به پائیز گذشته برمی‌گردد و شاگردان گواردیولا در هر ۸ مسابقه اخیر خود با حداقل ۲ گل اختلاف به برتری دست یافته‌اند. محاسبات آماری نشان می‌دهد منچسترسیتی به احتمال ۸۳.۷ درصد فاتح رقابت‌های لیگ برتر می‌شود و آرسنال به احتمال ۱۶.۳ درصد شانس قهرمانی دارد؛ به عبارت دیگر از هر ۶ حالت مشابه، تنها یک بار تیمی که در جایگاه آرسنال قرار داشته به قهرمانی رسیده و آرتتا با قمار ۶ آوردن در اولین پرتاب تاس روبه‌روست. احتمال قهرمانی توپچی‌ها در ابتدای فصل بسیار کمتر برآورد می‌شد.

رقابت بر سر سهمیه‌های فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا با شکست هفته پیش تاتنهام مقابل مدافع عنوان قهرمانی به پایان رسید و به این ترتیب تیم‌های منچسترسیتی، آرسنال، لیورپول و استون‌ویلا نمایندگان فوتبال انگلیس در ساختار جدید این رقابت‌ها خواهند بود. 

هنوز هیچ‌یک از جایگاه‌های کسب سهمیه لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا قطعی نشده و رقابت به هفته پایانی کشیده است. البته فینال جام حذفی انگلیس یک هفته دیرتر برگزار می‌شود و این موضوع رقابت تاتنهام، چلسی، نیوکاسل و منچستریونایتد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شیاطین سرخ از همه رقبا جایگاه بدتری دارند اما با غلبه بر منچسترسیتی مستقیماً راهی لیگ اروپا می‌شوند. در صورت قهرمان شدن یونایتد در جام حذفی، تیم پنجم لیگ راهی لیگ اروپا می‌شود و تیم ششم به لیگ کنفرانس اروپا می‌رود. در صورت قهرمان شدن منچسترسیتی در جام حذفی، تیم‌های پنجم و ششم راهی لیگ اروپا و تیم هفتم عازم لیگ کنفرانس اروپا می‌شود.

چلسی با پیروزی‌های متوالی خود را به رده ششم رساند اما احتمال شکست تاتنهام در مقابل قعرنشین لیگ و صعود آبی‌ها به رده پنجم کمتر از ۱۰ درصد ارزیابی می‌شود. چلسی به احتمال ۸۱.۱ درصد در رده ششم باقی می‌ماند و نیوکاسل به احتمال زیاد (۶۴.۲ درصد) بالاتر از منچستریونایتد جایگاه هفتم را به خود اختصاص خواهد داد. به این ترتیب یک چشم هواداران چلسی و نیوکاسل به فینال هفته آینده جام حذفی است. همچنین ۹ درصد احتمال دارد کلاغ‌ها علاوه بر برتری، شاهد شکست چلسی در مقابل بورنموث باشند و این موضوع جایگاه ششم را تقدیم تیم ادی هاو می‌کند. اوضاع برای منچستریونایتد اما با توجه به شکست‌های اخیر تلخ‌تر از همه به نظر می‌رسد. تنها ۲۶.۷ درصد احتمال دارد شیاطین سرخ (با غلبه بر برایتون و لغزش نیوکاسل در مسابقه همزمان) به رده هفتم و جایگاه صعود به لیگ کنفرانس اروپا برسند. یونایتد در غیر این صورت باید سهمیه اروپایی را در فینال جام حذفی جست‌وجو کند اما ابررایانه اوپتا احتمال قهرمانی تیم تن‌هاخ در آن رقابت‌ها را هم تنها ۱۴.۹ درصد ارزیابی می‌کند!

شکاف درآمدی بسیار بزرگ بین لیگ برتر و سطح دوم باعث شده کار تیم‌ها در جنگ صعود و سقوط کاملاً قابل پیش‌بینی شود. تیم‌های تازه‌وارد به دلیل سرمایه‌گذاری کمتر بخت چندانی برای رقابت ندارند و به سرعت به سطح دوم برمی‌گردند و تیم‌های سقوط‌کرده به دلیل پاداش‌های کلان حاصل‌شده در سال‌های حضور در لیگ برتر، یک سر و گردن بالاتر از بقیه، بخت اصلی بازگشت هستند. هر ۳ تیمی که سال گذشته به لیگ برتر آمدند امسال به سطح دوم برمی‌گردند. سقوط شفیلد یونایتد و برنلی پیش از این قطعی شده و لوتون‌تاون هم تا پیش از آغاز هفته آخر ۳ امتیاز از ناتینگام فارست عقب است.

حتی پیروزی لوتون و شکست ناتینگام در مسابقه همزمان هم برای بقای کلاه‌دوزان کافی نیست چون شاگردان راب ادواردز علاوه بر این اتفاق به جبران اختلاف ۱۲ واحدی تفاضل گل هم نیاز دارند!  فقط رقم خوردن اتفاقات بسیار عجیب در مسابقات امروز ممکن است شانس لوتون را زنده کند. ابررایانه آماری اوپتا مسابقات ۲ تیم در هفته پایانی را صدهزار بار شبیه‌سازی کرده و در هیچ‌یک از این موارد لوتون موفق به بقا در سطح اول نشده؛ به این ترتیب ناتینگام فارست به احتمالی بیشتر از ۹۹.۹۹۹ درصد در لیگ برتر باقی می‌ماند. 

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 19 =