Liverpool 1

سرمربی آلمانی برای آخرین مسابقه خود با لیورپول آماده می‌شود.

به گزارش طلوع سپورت، ورزشگاه آنفیلد عصر امروز شاهد چهارصد و نود و یکمین و آخرین مسابقه لیورپول در دوران سرمربیگری یورگن کلوپ خواهد بود و سرمربی آلمانی با به جا گذاشتن میراثی ارزشمند بندر مرسی‌ساید را ترک می‌کند. او در دوران حضور خود در لیورپول یک قهرمانی لیگ برتر و یک قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد و علاوه بر این در تمام جام‌های ممکن (جز لیگ اروپا) لذت تاج‌گذاری را چشید، هرچند بارها در یک قدمی رستگاری افتخارات مختلف را از دست داد.

کلوپ اکتبر ۲۰۱۵ و هنگام ورود به انگلیس خود را مردی معمولی دانست اما گفت تلاش می‌کند تردیدکنندگان را به باورمندان تبدیل کند. لیورپول در ۹ سال منتهی به ورود کلوپ تنها یک جام به دست آورده بود و از آخرین قهرمانی لیگ هم ۲۵ سال می‌گذشت. براندن راجرز بعد از جنگ نزدیک قهرمانی در فصل ۱۴-۲۰۱۳ در فصل بعد تیمی افول‌کرده از خود به جا گذاشت و با شکست سنگین ۶ بر یک مقابل استوک سیتی (در آخرین مسابقه استیون جرارد به همراه لیورپول) کار را به خاتمه رساند. ۳ پیروزی در ۸ مسابقه نخست فصل بعد و شکست‌های سنگین مقابل وستهام و منچستر یونایتد حکم به اخراج راجرز داد. کلوپ در فصل نخست حضور خود روزهای درخشانی را با برتری ۴ بر یک در خانه منچسترسیتی و پیروزی‌های بزرگ مقابل استون‌ویلا و چلسی تجربه کرد اما این فصل کم‌ثبات به قرارگیری در رده هشتم منجر شد. لیورپول به ۲ فینال لیگ اروپا و جام اتحادیه راه یافت اما موفق به کسب جام نشد.

اوضاع تهاجمی باشگاه با خرید سادیو مانه در پنجره تابستانی نقل و انتقالات سال ۲۰۱۶ بهبود یافت و آمار گل‌های زده لیورپول از ۵۲ مورد در فصل آخر راجرز به ۷۸ گل در نخستین فصل کامل کلوپ رسید. با کسب رده چهارم و صعود به لیگ قهرمانان اروپا، محمد صلاح به لیورپول آمد و در نخستین فصل حضور خود ۴۴ گل در تمام رقابت‌ها به ثمر رساند. سرخ‌ها باز هم به رده چهارم رسیدند اما در لیگ قهرمانان اروپا تا مسابقه پایانی پیش رفتند، هرچند در شب فاجعه‌بار کاریوس، نتیجه آن فینال چیزی فراتر از شکست مقابل رئال مادرید نبود. 

با خرید همزمان آلیسون بکر، ویرجیل فن‌دایک و فابینیو وضعیت تدافعی تیم هم باصلابت‌تر از همیشه جلوه کرد. از ماه مه ۲۰۱۸ تا فوریه ۲۰۲۰، لیورپول در ۶۶ مسابقه لیگ برتری، ۵۷ پیروزی، ۸ تساوی و تنها یک شکست به دست آورد. آن یک شکست (در مقابل منچسترسیتی) البته تکلیف قهرمانی در فصل به‌ یاد ماندنی ۱۹-۲۰۱۸ را تعیین کرد؛ وقتی لیورپول با وجود کسب ۹۷ امتیاز، قهرمانی را با اختلاف اندک به سیتیزن‌ها (۹۸) تحویل داد. کلوپ البته این بار با قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا هواداران را تسلی داد. رقم زدن دراماتیک‌ترین مسابقه مرحله نیمه‌نهایی ادوار لیگ قهرمانان اروپا (بازگشت از شکست ۳ بر صفر مسابقه رفت مقابل بارسا) با غلبه بر تاتنهام در مسابقه نهایی همراه شد. 

لیورپول در ۲۷ مسابقه نخست فصل ۲۰-۲۰۱۹ یک تساوی و ۲۶ پیروزی کسب کرد؛ به گونه‌ای که این بار حتی منچسترسیتی هم به گرد پای لشکر پرشور سرخ‌پوش نرسید. لیورپول ۷ هفته مانده به پایان فصل فاتح لیگ شد؛ سریع‌تر از هر تیم دیگر در هر فصل دیگر. تیم کلوپ در آن مقطع یک بازه ۳۸ مسابقه‌ای (از فصل‌های ۱۹-۲۰۱۸ و ۲۰-۲۰۱۹) را با کسب ۱۱۰ امتیاز (از ۱۱۴ امتیاز ممکن) پشت سر گذاشت که با اختلاف ۸ امتیازی، رکورد تاریخ لیگ برتر به شمار می‌رود. لیورپول از ۱۹ مسابقه خانگی فصل ۲۰-۲۰۱۹ مجموعاً ۱۸ پیروزی به دست آورد و همراه آمار ۳۲ پیروزی در تمام بازی‌های آن فصل، رکورد مشترک تاریخ لیگ به حساب می‌آید. در مقطعی از فصلی که با دنیاگیری تأثیرگذار کووید-۱۹ همراه شد، لیورپول با ۲۵ امتیاز اختلاف در صدر جدول قرار داشت؛ اتفاقی بی‌سابقه در ادوار لیگ برتر انگلیس. 

لیورپول فصل ۲۱-۲۰۲۰ را هم درخشان آغاز کرد اما مصدومیت مهره‌های دفاعی متعدد باعث افول در نیمه دوم فصل و قرار گرفتن در جنگ سهمیه لیگ قهرمانان اروپا شد؛ رقابتی که تکلیف آن با گل دیرهنگام و دراماتیک آلیسون بکر در مقابل وست‌بروم شکل گرفت. روحیه جنگندگی و تسلیم‌ناپذیری اگرچه همیشه با قهرمانی همراه نیست اما همواره می‌تواند در گره‌خوردگی‌ها اوضاع را تغییر دهد. 

سرخ‌ها در فصل ۲۲-۲۰۲۱ فاصله‌ای با کسب نخستین چهارگانه تاریخ فوتبال انگلیس نداشتند؛ ۲ قهرمانی جام حذفی و جام اتحادیه با غلبه بر چلسی به دست آمد اما لیگ برتر و لیگ قهرمانان اروپا در روز آخر از دست رفت. لیورپول با وجود کسب ۹۲ امتیاز جام را با اختلاف اندک از دست داد و در فینال لیگ قهرمانان هم با نتیجه یک بر صفر بازنده شد؛ در شبی که سرخ‌ها تیم برتر میدان بودند و کورتوا با ۹ واکنش مادرید را زنده نگه داشت؛ بیشتر از هر دروازه‌بان دیگر در فینال‌های ۲ دهه اخیر این رقابت‌ها.

فصل گذشته برای فراموش‌کردن مناسب‌تر است؛ هرچند با شب‌های فوق‌العاده‌ای همچون پیروزی ۷ بر صفر مقابل منچستر یونایتد، برتری ۹ بر صفر در برابر بورنموث و برد ۷ بر یک در خانه رنجرز همراه شد. لیورپول در دوره کلوپ ۸ پیروزی با ۶ گل اختلاف و ۵ پیروزی با حداقل ۷ گل اختلاف را تجربه کرد و پیروزی در مسابقه مقابل بورنموث رکورد مشترک تاریخ لیگ برتر به شمار می‌رفت.

کلوپ در مجموع ۲ قهرمانی جام اتحادیه و یک قهرمانی در هریک از رقابت‌های لیگ قهرمانان، لیگ برتر، جام جهانی باشگاه‌ها، سوپرجام اروپا و سوپرجام انگلیس را به دست آورد. ۳۳۳ مسابقه نخست او در لیگ برتر با کسب ۲۰۸ پیروزی، ۷۸ تساوی و ۴۷ شکست به پایان رسید که میانگین ۲.۱۱ امتیاز در هر مسابقه و ۶۲.۵ درصد پیروزی را نشان می‌دهد. ۷۱۲ گل زده، ۳۳۱ گل خورده و ۷۰۲ امتیاز حاصل عملکرد لیورپول در یک دهه گذشته است؛ کمتر از منچسترسیتی (۷۶۱ امتیاز) و بیشتر از هر تیم دیگر در این مدت. آمار کلی در تمام رقابت‌ها ۴۹۰ مسابقه، ۲۹۸ پیروزی، ۱۰۹ مساوی و ۸۳ شکست (۶۰.۸ درصد)، ۱۰۳۳ گل زده و ۵۰۳ گل خورده را نشان می‌دهد. لیورپول در دوران کلوپ ۳ بار در یکی از ۲ رده ابتدایی جدول قرار گرفت؛ برابر با مجموع ۲۳ فصل لیگ بدون حضور او. سرخ‌ها در دوره حضور سرمربی آلمانی ۵ بار فصل را با بیش از ۸۰ گل زده به پایان رساندند. این اتفاقی پیش از او تنها یک بار (۱۰۱ گل در فصل ۱۴-۲۰۱۳) رخ داده بود. 

هر ۳ فصل برتر تاریخ لیورپول از نظر کسب بیشترین پیروزی، هر ۳ فصل برتر از نظر کسب امتیاز و ۲ مورد از ۳ فصل برتر از نظر دفاعی، زیر نظر کلوپ رقم خورده است. ۲ مورد از ۳ روند طولانی‌مدت پیروزی‌های متوالی در تاریخ لیگ برتر (۱۷ و ۱۸ مسابقه) را لیورپول تحت هدایت او رقم زد؛ همین‌طور طولانی‌ترین روند پیروزی‌های متوالی خانگی (۲۴ پیروزی در ۱۷ ماه منتهی به تابستان ۲۰۲۰).

لیورپول در آنفیلد ۳ بار مقابل کریستال‌پالاس بازنده شد؛ با این حال تیم کلوپ در حد فاصل ۲ شکست مقابل این تیم در آوریل ۲۰۱۷ و آوریل ۲۰۲۴ در طول ۷ سال تنها یک شکست خانگی در مقابل چشم هواداران را تجربه کرد! لیورپول در این سال‌ها در ۱۸ مسابقه لیگ برتری به گل پیروزی‌بخش بعد از دقیقه ۹۰ دست یافت؛ بیشتر از هر تیم دیگر در این مدت. تیم یورگن کلوپ را علاوه بر این به بازگشت‌های متعدد می‌شناسیم؛ لیورپول از اکتبر ۲۰۱۵ تا کنون مجموعاً ۱۵۷ امتیاز از موقعیت بازنده (بعد از عقب افتادن از حریفان) کسب کرده که از هر تیم دیگر در هر یک از ۵ لیگ معتبر اروپایی بیشتر است. کلوپ با خریدهای خود ساختار لیورپول را تغییر داد اما رکورددار بازی در تیم او بازیکنی بازمانده از دوران راجرز است؛ روبرتو فیرمینو. 

محمد صلاح مطابق انتظار رکورد بیشترین گل زده لیورپول در دوران کلوپ را در اختیار دارد و آمار ۲۱۱ گل او حداقل ۹۱ مورد از هر بازیکن دیگر تیم در این مدت بیشتر است. 

دوران گرم حضور یورگن کلوپ در بندر مرسی‌ساید امشب به پایان می‌رسد؛ این که زمستان در راه است یا نه به زودی مشخص می‌شود.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 12 =