Porto

پورتو، تنها حریفی بوده که آرسنال شکست بازی رفت را مقابلش جبران کرده است.

به گزارش طلوع سپورت، آرسنال پس از پیروزی در مصاف حساسش با برنتفورد که به لطف تساوی لیورپول و منچسترسیتی صدر جدول لیگ برتر انگلیس را بار دیگر به این تیم هدیه داد، امشب برای صعود به جمع 8 تیم برتر لیگ قهرمانان اروپا تلاش خواهد کرد.
مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا
دور برگشت
آرسنال – پورتو
سه‌شنبه 22 حوت
ساعت 24:30 به وقت کابل
استادیوم امارات لندن
داور: کلمان تورپن (فرانسه)
بازی دور رفت که به میزبانی پورتو انجام شد و میزبان با گل لحظات پایانی گالنو به برتری رسید، دست بالا در این دیدار را به پرتغالی‌ها داده است اما آرسنال با حمایت هوادارانش آماده رقم زدن یک بازگشت خاطره‌انگیز خواهد بود.

توپچی‌ها هرگز نمی‌خواهند همزمان با لذت بردن از صدرنشینی در کورس حساس لیگ برتر انگلیس، حسرت از دست دادن لیگ قهرمانان اروپا در همین مراحل ابتدایی را بخورند و تیمی که در لیگ پرتغال چندان شانسی برای فتح عنوان قهرمانی نخواهد داشت، برای جلوگیری از رویا پردازی قرمزهای لندن تنها کافی است دروازه‌اش در این دیدار را بسته نگه دارد.
در بازی به میزبانی دراگائو، شاگردان کونسیسائو به خوبی آرسنالی‌ها را خلع سلاح کرده و اجازه به ثبت رساندن حتی یک شوت در چارچوب را هم به قرمزهای میهمان نداده بودند. باتوجه با این مهم، آرسنال پنجمین تیم تاریخ لیگ قهرمانان اروپا لقب گرفت که در پنجمین بازی متوالی‌اش در مرحله حذفی ادوار لیگ قهرمانان اروپا شکست را می‌پذیرد.

پیش‌تر تنها رم 2018، لورکوزن 2014، سلتیک 2013 و رئال مادرید 2010 پنجمین شکست متوالی در بازی‌های حذفی لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرده بودند.

توپچی‌ها در 9 از 10 تجربه‌ای که در دور حذفی لیگ قهرمانان اروپا، شکست در بازی دور رفت را تجربه کرده‌اند، در نهایت پس از پایان بازی دور برگشت تن به حذف از مسابقات داده‌اند و تنها استثنا در این میان، فصل 10-2009 مقابل پورتو رقم خورد.
در آن دیدار آرسنال بازی دور رفت را با نتیجه 1-2 واگذار کرده بود و در بازی برگشت، با پیروزی 0-5 در امارات جشن صعود گرفت. این آخرین باری بود که توپچی‌ها موفق به صعود از مرحله یک هشتم نهایی شده بودند.

در این دیدار حساس، داوید رایا پس از عدم امکان برای حضور مقابل تیم اصلی‌اش در لیگ برتر، به دروازه آرسنال باز خواهد گشت و آرتتا روی قابلیت‌های او برای گذر از سد پورتو حساب ویژه باز کرده است. گابریل مارتینلی هم احتمالاً غایب بزرگ این دیدار برای توپچی‌ها خواهد بود.
کای هاورتز در ترکیب قرمزها روزهای خوبی را تجربه می‌‎کند و در 4 دیدار اخیرش در لیگ برتر انگلیس، به اندازه 32 بازی پیشین خود در این رقابت‌ها گلزنی را تجربه کرده است (4). از طرف دیگر، بوکایو ساکا در هر 3 دیدار اخیر خانگی آرسنال در لیگ قهرمانان اروپا هم موفق به گلزنی شده و هم پاس گل برای هم‌تیمی‌هایش مقابل پی‌اس‌فی، سویا و لانس ارسال کرده است.
تنها بازیکن تاریخ لیگ قهرمانان اروپا از این حیث که موفق به ارسال همزمان پاس گل و گلزنی در 4 دیدار خانگی متوالی لیگ قهرمانان اروپا شده است، کریم بنزما در فصل 12-2011 با پیراهن رئال مادرید بوده است.

پورتو هم از شانس قابل قبولی برای رسیدن به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا برای نخستین بار پس از 3 فصل برخوردار است. این تیم هرگز سابقه نداشته هر دو دیدار رفت و برگشت در یک مرحله از ادوار حذفی لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی پشت سر بگذارد و در 3 از 6 تجربه پیروزی در بازی رفت، در نهایتِ بازی‌های برگشت جشن صعود گرفته است.
بسیاری برای دیدار امشب انتظار خواهند داشت پورتو با تکیه بر حضور پپه باتجربه در قلب خط دفاعی‌اش، دل به دفاع چند لایه بزند اما نباید تعجب کرد اگر شاگردان کونسیسائو در این دیدار فاز تدافعی آرسنال را هم بارها به چالش بکشند.

پورتو این فصل 3 گل باتکیه بر «های ترن‌اوور» در لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رسانده و تنها آمار آنتورپ با 4 گل در این فصل مسابقات از اژدهایان بهتر بوده است. همچنین تنها 6 تیم بیشتر از پورتو در جریان بازی‌های این فصل لیگ قهرمانان اروپا با تکیه بر بازی مستقیم به گل رسیده‌اند (13).
شاگردان آرتتا به خوبی می‌دانند برای بسته نگه داشتن دروازه، نباید چشم از گالنو بردارند؛ ستاره برزیلی که بازی رفت را هم به خوبی با درخشش خود زینت بخشید و در این فصل لیگ قهرمانان اروپا در 6 بازی روی 8 گل تیمش تاثیر مستقیم داشته است (5 گل و 3 پاس گل).

اگر گالنو در این دیدار هم موفق به گلزنی شود، سومین بازیکن تاریخ پورتو با تجربه گلزنی در هر دو دیدار رفت و برگشت از ادوار حذفی لیگ قهرمانان اروپا لقب خواهد گرفت. پیش‌تر تنها جکسون مارتینس (مقابل بایرن‌مونیخ در یک چهارم نهایی فصل 15-2014) و ماریو ژاردل (مقابل بایرن‌مونیخ در مرحله یک چهارم نهایی فصل 00-1999) موفق به تجربه این مهم شده بودند.
گالنو در لیگ پرتغال هم در بازی‌های اخیر درخشش قابل توجهی داشته و باید دید آیا معمای مرموز عدم حضور مهدی طارمی در ترکیب تیم سرانجام حل خواهد شد یا نه. نکته جالب توجه اینجاست آرسنال جملگی 3 دیدار خانگی‌اش مقابل پورتو در لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی پشت سر گذاشته و مجموع نتیجه این دیدارها، 0-11 به سود توپچی‌ها بوده است.

آخرین تقابل دو تیم در امارات نیز مارس 2010 با نتیجه 0-5 به سود آرسنال به پایان رسید. از طرف مقابل پورتو، تنها یک از 23 دیدارش در زمین انگلیس‌ها مقابل حریفانی از این کشور را با پیروزی پشت سر گذاشته و در 19 دیدار تن به شکست داده است.
تنها پیروزی خارج از خانه پورتو مقابل حریف انگلیسی، در مصاف با چلسی، آوریل 2021 به وقوع پیوست که بازی مذکور به سبب محدودیت‌های بهداشتی و رفت و آمد کرونایی به میزبانی سویل برگزار شد و در نهایت اژدهایان بازی مرحله یک چهارم نهایی را با نتیجه 0-1 به پیروزی رسیدند.

به عبارت درست‌تر، پورتو هرگز پیروزی در خاک انگلیس را تجربه نکرده و در 22 دیدار تاریخش به میزبانی کشور انگلیس، همواره تیم مغلوب میدان بوده است. آرسنال برای نخستین صعود به دور یک چهارم نهایی پس از سال 2010 تلاش خواهد کرد اما با 9 مرتبه حذف از این مرحله، بالاتر از پورتو و رئال مادرید هرکدام با 8 مرتبه کنار رفتن از این مسابقات در آستانه مرحله یک چهارم نهایی رکورددار است.
آرسنالی‌ها، هر 5 دیدار خانگی اخیرشان در ادوار حذفی لیگ قهرمانان اروپا را با شکست پشت سر گذاشته‌اند و آخرین تجربه آنها به شکست 1-5 در امارات مقابل بایرن‌مونیخ در سال 2017 بازمی‌گردد. پیش از آنکه چنین روند تاسف‌باری برای قرمزهای لندن آغاز شود، آنها تنها در 2 از 17 بازی خانگی‌شان در ادوار حذفی لیگ قهرمانان اروپا شکست را پذیرفته و 10 پیروزی تجربه کرده بودند.

نکته جالب توجه اینجاست آرسنالِ آرتتا هر 8 دیدار متوالی‌اش در سال 2024 را با پیروزی پشت سر گذاشته و چهارمین تیم انگلیسی تاریخ با تجربه این مهم پس از منچستریونایتد 2009، لیورپول 2020 و منچسترسیتی 2021لقب گرفته است.
از طرف دیگر، پورتو تنها 2 از 22 بازی خارج از خانه‌اش در ادوار حذفی لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی پشت سر گذاشته و هر 2 پیروزی‌اش را مقابل حریفان در استادیوم‌های اسپانیا به دست آمده دیده است. یکی دپورتیوو لاکرونیا در نیمه‌نهایی فصل 04-2003 و دیگری چلسی در یک چهارم نهایی فصل 21-2020.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + هجده =