Barcelona

ناپولی رکورد 100% حذف از لیگ قهرمانان اروپا پس از عدم تجربه پیروزی خانگی در بازی رفت را دارد.

به گزارش طلوع سپورت، دور برگشت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا سه‌شنبه شب با 2 دیدار از سر گرفته خواهد شد که از میان 2 تیم ناپولی و بارسلونا، تنها یکی میهمان جمع 8 تیم نهایی مسابقات خواهد بود.
مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا
دور برگشت
بارسلونا – ناپولی
سه‌شنبه 22 حوت
ساعت 24:30 به وقت کابل
استادیوم مونجوییک بارسلون
داور: دنی ماکلی (هلند)
دیدار دور رفت مسابقات را دو تیم با تساوی یک بر یک در شرایطی به اتمام رساندند که در خانه ناپولی، ابتدا رابرت لواندوفسکی دروازه میزبان را گشود اما برتری بارسلونا بیش از 15 دقیقه دوام نداشت و ویکتور اوسیمن امیدهای پارتنوپی برای صعود به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات برای دومین فصل متوالی را زنده نگه داشت.

در تاریخ تقابل‌های ناپولی و بارسلونا، تیم ایتالیایی هرگز موفق به غلبه بر بارسلونا نشده است. دو تیم 5 مرتبه به مصاف یکدیگر رفته‌اند که 3 دیدار با تساوی همراه بوده و 2 مرتبه نیز پیروزی تنها سهم بلوگرانا بوده است. در مسیر صعود به دور بعد، امیدهای دو تیم به همان مهاجمانی خواهد بود که در مصاف دور رفت بار گلزنی تیمشان را به دوش کشیدند.
رابرت لواندوفسکی در 12 مرتبه حضورش در دیدارهای دور حذفی لیگ قهرمانان اروپا، روی 18 گل تاثیر مستقیم داشته و در این میان 12 گل به ثمر رسانده است. در مجموع، لوا در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا 93 گل به ثمر رسانده که در جدول برترین گلزنان تاریخ مسابقات، تنها کریستیانو رونالدو و لیونل مسی را به ترتیب با 140 و 129 گل بالاتر از خود می‌بیند.

مهاجم لهستانی در 10 مصاف اخیرش با تیم‌های ایتالیایی روی 11 گل تاثیر مستقیم داشته و در این میان 7 مرتبه دروازه ایتالیایی‌ها را خود گشوده است که این مهم، چندان به مزاج پارتنوپی خوش نخواهد آمد. از طرف مقابل اما ویکتور اوسیمن با گلی که در بازی دور رفت وارد دروازه بارسلونا کرد، تعداد گل‌هایش در لیگ قهرمانان اروپا را به 9 افزایش داد و رکورد بیشترین گل زده توسط یک بازیکن نیجریایی در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا را به نام خود زد.

ساختار دفاعی بارسلونا که این فصل به‌تبع غیبت بلند مدت تراشتگن دچار مشکل شده بود، باعث شده آنها در 14 دیدار اخیر لیگ قهرمانان اروپا تنها در 2 بازی دروازه‌شان را بسته نگه دارند که در این میان، از بین تیم‌هایی که از آغاز فصل گذشته تا به حال حداقل 10 بازی در لیگ قهرمانان اروپا انجام داده‌اند، فقط عملکرد سلتیک بدون ثبت کلین‌شیت از بارسلونا بدتر بوده است.

پسران ژاوی امیدوار خواهند بود تیمشان از پس قهرمان فصل گذشته فوتبال ایتالیا برآید که سر بزنگاه، تصمیم به تغییر سرمربی گرفت و فرانچسکو کالتزونا را جانشین والتر ماتزاری کرد تا امید به اردوگاه پارتنوپی بازگردد.
اهالی ناپل که پیش از والتر ماتزاری، اریک گارسیا را نیز از کار برکنار کرده بودند، تبدیل به سومین تیم ایتالیایی در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا شدند که در یک فصل از برگزاری این مسابقات، 3 مربی متفاوت را روی نیمکت تیمشان می‌بینند. پیش‌تر تنها اینتر و رم به‌ترتیب در فصل‌های 04-2003 و 05-2004 این مهم را تجربه کرده بودند.

کالتزونا با الهام از سبک مدیریت لوچانو اسپالتی که پس از 3 دهه ناپولی را به قهرمانی ایتالیا رساند، تصمیم گرفته آزادی عمل بیشتری به زوج خویچا کواراتسخلیا و ویکتور اوسیمن در میدان بدهد و به عمل‌گرایانه‌ترین شکل ممکن، بحران را تا حد امکان از اردوگاه این تیم دور کند.
خویچا با سرعت و تکنیک منحصر به فردی که دارد، در 16 دیدار لیگ قهرمانان اروپا 61 دریبل موفق داشته است که در میان بازیکنان تیم‌های ایتالیایی در تاریخ مسابقات از این حیث سرآمد است. میانگین 4.3 دریبل موفق ستاره گرجی به ازای هر 90 دقیقه، 2 برابر بیشتر از بازیکنی است که در جمع پارتنوپی، حداقل 900 دقیقه با شنیدن سرود لیگ قهرمانان اروپا به میدان رفته است (لورنتسو اینسینیه با میانگین 1.9 دریبل موفق به ازای هر دیدار).

تیم ژاوی در غیبت هافبک‌های مستعدش، چشم به درخشش لامین یامال هم خواهد داشت. بازیکنی که در دور رفت این مرحله، با 16 سال و 223 روز سن تبدیل به جوان‌ترین بازیکن تاریخ مسابقات در ادوار حذفی شد و این امید را خواهد داشت امشب عنوان تنها گلزن 16 ساله ادوار حذفی تاریخ لیگ قهرمانان اروپا را هم به نام خود بزند.
تیم ژاوی که در بازی جمعه شب مقابل مایورکا با حداقل اختلاف پیروزی را به نام خود زد، برای بازی امشب غایبان متعددی را به خود خواهد دید از جمله پدری، فرنکی دی‌یونگ، گاوی، فران تورس، الخاندرو بالده و مارکوس آلونسو. همچنین در این میان امکان دارد رافینیا نیز به بازی نرسد و تنها امید بارسا به حضور رونالد آرائوخو در میدان خواهد بود.

از طرف مقابل تیم کالتزونا از زمان معارفه این سرمربی شکست‌ناپذیر بوده و در 4 دیدار به میدان رفته که مقابل هیچ یک از حریفانش از جمله ساسولو، یوونتوس، کالیاری و تورینو مغلوب نبوده است. احتمال بازگشت امیر رحمانی به ترکیب در دیدار امشب برای ناپولی وجود خواهد داشت اما ینس کاخوسته و سیریل انگونیه شانسی برای حضور در این مصاف نخواهند داشت.

در بازی دور رفت، اگرچه امید گل ناپولی 0.87 بود و بارسایی‌ها امید گل بیشتر از 0.69 به ثبت نرساندند اما تعداد شوت در چارچوب بارسلونای میهمان در آن دیدار 6 بود و پارتنوپی بیشتر از یک شوت در چارچوب اما با کیفیت نداشتند.

بارسلونا در تاریخ مسابقات هرگز سابقه نداشته در 5 بازی متوالی به پیروزی نرسد اما امشب برای حفظ رکوردش، محکوم به کسب پیروزی است. بلوگرانا در 4 دیدار اخیرشان در بازی‌های حذفی لیگ قهرمانان اروپا، هرگز پیروز میدان نبوده‌اند و آخرین پیروزی‌شان به برتری مقابل ناپولی در یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا 20-2019 بازمی‌گردد.
هرچند امیدها به صعود بارسلونا از دیدار امشب کم نخواهد بود؛ زیرا آبی‌واناری‌ها در تاریخ مسابقات، تنها یک مرتبه سابقه داشته بازی دور رفت را خارج از خانه بازنده نباشند و در نهایتِ بازی برگشت، جشن صعود را با هوادارانشان تقسیم نکنند.
این تیم در 20 از 21 تجربه‌ای که از این حیث داشته، در نهایت صعود را تجربه کرده و تنها ناکامی‌اش به 2 دهه پیش بازمی‌گردد. زمانی که بارسلونا بازی دور رفت را به میزبانی تورین با تساوی یک بر یک به پایان رساند اما با قبول شکست 1-2 در پایان وقت‌های اضافه دیدار خانگی، از صعود به جمع 4 تیم نهایی فصل 03-2002 لیگ قهرمانان اروپا بازماند.

از طرف مقابل ناپولی در هر 11 تجربه تاریخش که دیدار دور رفت را در خانه به پیروزی نرسیده، هرگز موفق به بازگرداندن نتیجه در خانه حریف و پس از پایان بازی برگشت نشده است. آخرین تجربه پارتنوپی از این حیث، قبول شکست مقابل بارسلونا در فصل 20-2019 بوده که ناپولی بازی رفت را به میزبانی ناپل با تساوی یک بر یک به پایان رساند اما در بازی برگشت، در خانه بارسلونا زمین بازی را با شکست 1-3 ترک کرد.
اندک امید ناپولی در این دیدار هم به این نکته خواهد بود که پارتنوپی در 5 از 8 دیدار اخیر خارج از خانه‌شان در لیگ قهرمانان اروپا، از آغاز فصل 23-2022 تاکنون پیروزی را جشن گرفته‌اند (3 شکست). این تعداد پیروزی در بازی‌های خارج از خانه لیگ قهرمانان اروپا از آغاز فصل گذشته تاکنون، برابر با 21 تجربه این تیم پیش از آن بوده است (5 پیروزی، 10 شکست و 6 تساوی).

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =