پرسپولیس و سپاهان

سرنوشت صعود نمایندگان ایران در دیدار هفته آخر با تیم‌های قطری و عربستانی مشخص خواهد شد.

به گزارش طلوع سپورت، مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در شرایطی به هفته آخر خود رسیده که از ۳ نماینده ایران، نساجی خیلی زود از گردونه مسابقات حذف شد و حالا سپاهان و پرسپولیس به دنبال صعود به مرحله حذفی هستند. سپاهان در صورت پیروزی بر الاتحاد عربستان صعود خود را قطعی خواهد کرد. پرسپولیس هم با غلبه بر الدحیل قطر، گام بلندی برای راهیابی به دور بعدی رقابت‌ها برخواهد داشت. پرسپولیس و سپاهان خاطره خوبی از رویارویی با نمایندگان قطر و عربستان در هفته آخر دارند و در اولین تجربه صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا، در هفته آخر با تیم‌هایی از این ۲ کشور دیدار داشتند.

پرسپولیس 3 بار با تیم‌های قطری در هفته آخر مرحله گروهی لیگ قهرمانان بازی داشته که در هر 3 مرتبه به پیروزی رسیده است و به دنبال حفظ رکورد ۱۰۰ درصدی خود است. وجه اشتراک این بازی و ۳ تقابل قبلی آن است که تقابل پرسپولیس با نماینده قطر در هفته آخر حداقل برای یک تیم تشریفاتی بوده است. پرسپولیس در سال ۲۰۱۸ در هفته آخر میزبان السدی بود که تکلیف صعودش قطعی شده بود و برای پیروزی احتیاج به برد داشت و با گل‌به‌خودی مرتضی پورعلی‌گنجی مدافع آن روزهای السد و فعلی پرسپولیس به پیروزی رسید و به مرحله حذفی راه یافت تا در بازی نیمه‌نهایی دوباره با السد روبه‌رو شود و با حذف این تیم برای نخستین‌بار فینالیست شد.

سریال تقابل‌های پرسپولیس و السد در فصل بعد هم تکرار شد. پرسپولیس در سال ۲۰۱۹ در حالی‌که حذفش قطعی شده بود، در روز خداحافظی ژاوی اسطوره فوتبال اسپانیا از دنیای فوتبال، 2 بر صفر السد قطر را شکست داد. پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ با الریان قطر همگروه بود و در شرایطی که صعودش به دور بعد مسجل شده بود، با نتیجه 4 بر 2 این تیم را شکست داد. این‌بار پرسپولیس در شرایطی به دیدار الدحیل قطر می‌رود که نماینده قطر شانسی برای صعود ندارد ولی شاگردان یحیی گل محمدی، مصمم به پیروزی در این بازی هستند.

سپاهان در ۵ تقابل با تیم‌های عربستانی در هفته آخر ابتدا ۳ بار پیاپی به پیروزی رسیده و بعد ۲ بازی متوالی مغلوب شده است. آخرین تقابل سپاهان با یک تیم عربستانی در هفته آخر به سال ۲۰۱۶ باز می‌گردد که باز هم با الاتحاد عربستان دیدار داشت و 2 بر صفر شکست خورد و موفق به صعود نشد. سپاهان در سال ۲۰۱۴ میهمان الهلال بود و بازی را یک بر صفر واگذار کرد و حذف شد. آخرین صعود سپاهان به مرحله حذفی رقابت‌ها با پیروزی برابر یک تیم عربستانی بود که الاهلی را 2 بر یک شکست داد. سپاهان در سال ۲۰۰۹ در هفته پایانی 3 بر یک از سد الاتفاق گذشت که این برای صعود زردپوشان کافی نبود. سپاهان در سال ۲۰۰۷ تبدیل به اولین تیم ایرانی شد که به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده و در آن فصل در هفته آخر الشباب عربستان را با یک گل مغلوب کرد و به دور بعد صعود کرد.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =