سپاهان

نمایندگان ایران برابر تیم‌های عربستانی نتایج خوبی در این فصل لیگ قهرمانان آسیا کسب نکردند.

به گزارش طلوع سپورت، لیگ قهرمانان آسیا در فصل 24-2023 برای نمایندگان ایران در حالی به نقطه پایان مرحله گروهی رسید که یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها برای نساجی، سپاهان و پرسپولیس، رویارویی با حریفان عربستانی بود؛ آن‌هم در حالی‌که در طول یک‌سال اخیر، پروژه تقویت و شکوفایی فوتبال باشگاهی عربستان به طرز چشمگیری پیگیری شد و فوق‌ستاره‌های فوتبال جهان از جمله کریستیانو رونالدو، کریم بنزما، سادیو مانه و بسیاری دیگر از چهره‌های سرشناس تصمیم گرفتند تا ادامه مسیر فوتبالی خود را در عربستان بگذرانند.

نمایندگان ایران همواره در سالیان گذشته در لیگ قهرمانان آسیا کار سختی برای حریفان عربستانی داشتند و تقویت فوق‌العاده این تیم‌ها در بازار نقل‌وانتقالات باعث شد تا بیش از پیش کار تیم‌های ایرانی دشوار شود. جالب آنکه در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا، طلسم برگزاری مسابقات در ایران و عربستان هم شکسته شد و دیگر خبری از برگزاری مسابقات در زمین ثالث نبود. هر چند که در صورت صعود احتمالی سپاهان و پرسپولیس، این دو تیم در مرحله بعدی باید به مصاف حریفان عربستانی بروند اما نگاهی به کارنامه مرحله گروهی نشان می‌دهد که عربستانی‌ها عملکردی خیره‌کننده را از خود در نبرد با حریفان ایرانی به جای گذاشته‌اند.

پرسپولیس و النصر اولین نمایندگان ایران و عربستان بودند که در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا برابر هم به میدان رفتند. بعد از حواشی سفر تاریخی کریستیانو رونالدو به تهران، نبرد دو تیم در ورزشگاه خالی از تماشاگر آزادی به دلیل محرومیت سرخ‌پوشان از حضور هواداران، برگزار شد و در شب کم‌فروغ کریستیانو رونالدو، النصری‌ها توانستند بردی 2گله را به‌دست آورند و برنده اولین نبرد تیم‌های ایرانی و عربستانی در لیگ قهرمانان آسیا 24-2023 بودند.

نساجی ایران در اولین مسابقه خانگی‌اش در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه آزادی تهران پذیرای الهلال عربستان بود؛ تیمی که با همه فوق‌ستاره‌هایش از جمله نیمار به تهران سفر کرده بود. شاگردان مهدی رحمتی در نبرد با حریف عربستانی، باختی 3گله را پذیرفتند و نتوانستند دروازه پرافتخارترین تیم قاره آسیا را باز کنند تا در 2 بازی پیاپی، نمایندگان ایران بدون گل زده و با دریافت 5 گل و تحمل 2 شکست کار خود را برابر نمایندگان عربستانی به پایان ببرند.

سپاهان هم در نخستین میزبانی‌اش در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا قرار بود در هفته دوم رقابت‌ها برابر الاتحاد عربستان قرار گیرد. با وجود سفر تیم عربستانی به اصفهان و حضور آن‌ها در ورزشگاه اما الاتحادی‌ها وارد زمین مسابقه نشدند و با دستور ناظر مسابقه، نبرد دو تیم برگزار نشد و بعد از عدم برگزاری این دیدار، کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا رأی به برتری 3 بر صفر نماینده عربستان داد تا دور رفت با ثبت 3 شکست در کارنامه فوتبال باشگاهی ایران برابر حریفان عربستانی به پایان برسد!

پرسپولیسی‌ها در هفته گذشته عازم عربستان شدند تا برابر النصر قرار گیرند و برای تثبیت جایگاه دومی خود در گروه پنجم رقابت‌ها و حفظ شانس صعود به مرحله حذفی، نیازمند کسب امتیاز در جدال با النصر بودند که توانستند به خواسته مهم خود برسند و شاگردان لوئیس کاسترو را در خانه خود متوقف کردند تا اولین امتیاز نمایندگان ایران در جدال با حریفان عربستانی در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا به‌ثبت برسد. هر چند که همچنان عدد صفر در مقابل شمار گل‌های زده تیم‌های ایرانی بعد از انجام 4 مسابقه به چشم می‌آمد!

نساجی و سپاهان شب گذشته آخرین مسابقه‌شان در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا را برگزار کردند؛ آن‌هم در حالی‌که نساجی در ریاض میهمان الهلال بود و سپاهان هم در مکه برابر الاتحاد به میدان رفت. فرجام تلاش شاگردان مهدی رحمتی و ژوزه مورایس، پذیرش 2 شکست مشابه با نتیجه 2 بر یک بود و آن‌ها نتوانستند طلسم نبردن‌های نمایندگان برابر حریفان عربستانی را بشکنند تا در حالی مرحله گروهی به نقطه پایان کارش برسد که در جدال تیم‌های ایرانی و عربستانی، 5 برد در کارنامه نمایندگان عربستان به‌ثبت برسد و از مجموع 18 امتیاز ممکن تنها یک امتیاز نصیب فوتبال ایران شود! در 6 رویارویی (با احتساب حکم کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا)، 12 گل خورده و تنها 2 گل زده در کارنامه نمایندگان ایران دیده می‌شود که آماری ناامیدکننده است و باید دید در صورت مسجل‌شدن صعود سپاهان و پرسپولیس به مرحله حذفی و رویارویی با حریفان عربستانی، آیا آن‌ها می‌توانند جبران‌مافات کنند یا آمار به‌ثبت رسیده به سود عربستانی‌ها ارتقا پیدا می‌کند.

فوتبال ایران و عربستان به عنوان دو قدرت اصلی منطقه غرب آسیا، رقابت نزدیکی در لیگ قهرمانان آسیا داشتند. تا پایان لیگ قهرمانان آسیا 2020 تیم‌های ایرانی مقابل عربستانی‌ها به ۴۵ پیروزی رسیده بودند و در سمت مقابل عربستانی‌ها ۴۴ بار نمایندگان ایران را مغلوب کرده بودند ولی پس از آن ورق کاملاً به نفع تیم‌های عربستانی برگشت و تیم‌های ایرانی و عربستانی ۱۷ بار با یکدیگر دیدار داشتند که ۲ پیروزی سهم نمایندگان ایران بوده و ۱۱ برد برای تیم‌های عربستانی تا عربستانی‌های ۵۵ به ۴۷ از ایرانی‌ها پیش بیفتند. عربستانی‌ها در ۷ تقابل آخر با ایران ۶ بار به پیروزی رسیده‌اند و آخرین پیروزی یک تیم ایرانی برابر یک تیم عربستانی، برتری فولاد مقابل تیم لیگ یکی الفصیلی عربستان در مرحله یک‌هشتم نهایی فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا بود.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 15 =