Pele

شاید باور نکنید اما پله دروازه‌بان ماهری بود!

به گزارش طلوع سپورت، پله نه تنها برای سرگرم کردن تماشاگران، بلکه به خاطر علاقه قلبی‌اش گاهی درون دروازه می‌ایستاد.
 طبق گفته هم تیمی‌های سابق در سطح باشگاهی و بین‌المللی، پله یک دروازه‌بان استثنایی بود؛ به حدی که تیم‌ سانتوس در دهه‌های 50، 60 و 70  با بازیکنانی مانند گیلمار، مانگا، کلودیو و لالا به عنوان دروازه‌بان اصلی، برای سال‌ها دروازه‌‌بان دوم در فهرست خود نداشتند. چرا؟ چون پله وظیفه این کار را داشت و به عنوان دروازه‌بان دوم در این تیم فعالیت می‌کرد!
گفته می‌شود او پس از اتمام تمرین درون دروازه می‌ایستاد و دقایقی را به تمرین دروازه‌بانی همراه با هم‌تیمی‌هایش می‌پرداخت و اصول این کار را با خودش مرور می‌کرد. اگرچه طبق اسناد رسمی، او تنها 4 بار در بازی‌های رسمی به عنوان دروازه‌بان بازی کرد اما هم‌تیمی‌های سابقش می‌گویند پیراهن شماره یک سانتوس (و برخی از رقبای آن‌ها) را بارها به تن کرده!
زمانی که سانتوس در تورهای مختلف در سراسر جهان به ویژه در آفریقا به سر می‌برد، اسپانسرها از پله می‌خواستند تا در نیمه دوم درون دروازه بایستد تا هم برای آن‌ها صرفه مالی ایجاد شود و هم تماشاگران سرگرم شوند. این خنده دار بود اما خود پله هم این ایده را دوست داشت.
پله همیشه در این‌جور مواقع درون دروازه قرار داشت وغیرممکن بود بتوان او را از دروازه خارج کرد. اگر به مروارید سیاه می‎‌گفتید از دروازه بیرون بیاید،  واقعاً عصبانی می‌شد چون در این مورد وسواس خاصی داشت.
یکی دیگر از هم تیمی‌های سابق او، دروازه‌بان سال‌های دور سانتوس، لالا در مورد توانایی پله پا را فراتر می‌گذاشت و می‌گفت: «بی شک او در آن زمان بهترین دروازه‌بان کشور برزیل بود.» اگر پله تغییر پست می‌داد و به دروازه‌بانی روی می‌آورد، فراتر از استانداردها ظاهر می‌شد و همه دروازه‌بان‌ها را نیمکت‌نشین می‌کرد.
از بین بازی‌هایی که پله درون دروازه انجام داد، نمادین‌ترین بازی برابر گرمیو در نیمه نهایی جام حذفی برزیل در سال 1964 بود. سانتوس بازی رفت را  3 بر یک در پورتو آلگره برد و یک تساوی در سائوپائولو برای صعود به فینال کافی بود آن‌ها به فینال راه پیدا ‌می‌کردند اما گرمیو یک مبارزه خیره‌کننده انجام داد و در ابتدا  3 بر یک پیش افتاد تا اینکه پله به میدان آمد و هت‌تریک کرد و هواداران را با گل نهصد و نود و نهم خودش به وجد آورد. در دقیقه 84 داور گیلمار، دروازه‌بان سانتوس را اخراج کرد و درحالی‌که همه انتظار گل هزارم پله و ثبت یک لحظه تاریخی را داشتند، او مجبور شد وارد دروازه شود. عملکردش  را می توان با تیتر روزنامه «گاتزا اسپورتیوا» در روز بعد خلاصه کرد:
 «پله، فوق ستاره‌ای با توپ در پاها و دستانش.»
او درون دروازه ایستاد و چند مهار داشت. بدون گل خورده بازی را به اتمام رساند تا سانتوس راهی مرحله بعدی شود!

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 10 =