Mourinho

شایعاتی از علاقه چلسی به روی کار آوردن ژوزه مورینیو می‌گویند.

به گزارش طلوع سپورت، هر اتفاقی هم در این باشگاه بیفتد، چلسی در هر شرایطی هم قرار بگیرد و در اختیار هر مالکی دست به دست شود، باز هم یک نام از کنار این تیم کنار نخواهد رفت؛ ژوزه مورینیو! اولین خیز آبی‌های لندنی برای رسیدن به قله‌ها در عصر جدید و با سرمایه‌های جدید با درایت و هدایت  آقای خاص رقم خورد. طبیعی است هواداران چلسی و تاریخ این باشگاه هم در هر بزنگاهی از سرمربی پرتغالی سابق تیم یاد کنند و عده‌ای هم هنوز و همیشه اعتقاد داشته باشند، چاره کار چلسی کسی نیست جز آقای خاص! بر همین اساس در روزهایی که چلسی سرمربی‌اش را برکنار کرده و به دنبال فرد جایگزین می‌گردد، باز هم نام مورینیو به لیست مردان نامزد هدایت شیرهای لندنی اضافه شده و برخی شایعات این سرمربی را به نشستن روی نیمکت تیم سابقش نزدیک عنوان می‌کنند.

فابریزیو رومانو، خبرنگار مشهور ایتالیایی عنوان می‌کند؛ «چلسی وقت خود را صرف انتخاب بهترین گزینه ممکن می‌کند. آنها هنوز در مورد همه احتمالات بحث می‌کنند‌» گزینه‌های در دسترس و مورد توجه باشگاه لندنی در روزهای اخیر عبارتند از کیران مک‌کنا، انزو مارسکا و توماس فرانک! در کنار این نام‌ها اما برخی شایعات از توجه چلسی به روی کار آوردن دوباره مورینیو هم می‌گویند. البته منابعی تاکید دارند، چلسی به دنبال سرمربیان قبلی خود نخواهد رفت اما احتمال بازگشت مورینیو را هنوز هیچ کس به طور کامل رد نکرده. آقای خاص پس از جدایی از رم بدون تیم است و همه می‌دانند چقدر به کار در لیگ برتر انگلیس اشتیاق دارد. سابقه مورینیو در لیگ برتر، افتخارات او در بالاترین سطح و علاقه‌اش به فوتبال باشگاهی انگلیس باعث می‌شود تا شایعات بازگشت او به استمفوردبریج را هم مثل سایر گزینه‌ها جدی بگیریم و مرد پرتغالی را هم از نامزدهای مهم جانشینی پوچتینو بدانیم.

روزگاری که آقای خاص در استمفوردبریج کار می‌کرد و با چلسی مدعی کسب عناوین بود با روزگار کنونی آبی‌ها کاملا متفاوت است. این باشگاه اگر چه در دوره قبلی هم از یک سرمایه‌دار دست و دلباز روی صندلی مالکیتش بهره می‌برد اما رویکرد آبرامویچ و ساختار کاری او با تاد بولی و دستیارانش فرسنگ‌ها فاصله دارد. مدیران جدید چلسی در تکاپوی جذب هر چه بیشتر خوش‌نام‌ترین استعدادهای جوان و نوجوان هستند و تیم سابق مورینیو از ستاره‌های جا افتاده و بزرگ دنیای فوتبال بهره می‌برد. اصولا برای پرورش یک تیم جوان روی او حساب نمی‌کنند. تیم تحت هدایت ژوزه باید مثل چلسی دوران کارش، مثل اینتر برنده لیگ قهرمانانش و یا شبیه به رئال مادرید روزهای درخشش او، روی نیمکت در ترکیب از ستاره‌های جا افتاده و بالغی بهره‌مند باشد. اگر یک جای کار در این زمینه لنگ بزند، نتیجه گرفتن با مورینیو به اما و اگر می‌کشد. او در تیمش نام‌ها را برای خرید مطرح می‌کند و نظراتش باید در نقل و انتقالات باشگاه کاملا پوشش داده شود.

چلسی با فراهم آوردن چنین تیمی چندین فصل فاصله دارد. آنها پاتوقی برای جوانان جویای نام ساخته‌اند که البته چند بازیکن با تجربه را هم در کنار خودشان می‌بینند. دوره کاری پوچتینو ثابت کرد سران جدید این تیم لندنی برای خرید ستاره‌های جوان از تمام نقاط دنیا منتظر نظر سرمربی تیم نمی‌مانند. آنها ساختاری تازه و مبتنی بر نظر مدیران تیم و سیاست جدید باشگاه برای نقل و انتقالات تعریف کرده‌اند. در این زاویه دید، مورینیو و چلسی هرگز زوج خوبی به شمار نمی‌روند.

با این حال نظریه دیگری آقای خاص را برای هدایت آبی‌های لندین یک گزینه جذاب نشان می‌دهد. مرد پرتغالی با جنگ روانی و تاثیر کاریزما در روند اداره باشگاه‌هایش به خوبی آگاه است. برای مورینیو این چندان پیچیده نیست که با چند کنفرانس مطبوعاتی و چند سر و صدای رسانه‌ای، مدیران تیم را وادار به خرید ستاره‌های مورد نظرش کند. چنین تاثیری از او را در رم دیدیم و مشاهده کردیم این باشگاه با ورود آقای خاص چقدر در نقل و انتقالات متحول شد. شاید حضور مورینیو بتواند بر سیاست‌های سخت‌گیرانه مدیریت جدید چلسی برای خرید بازیکنان جوان تاثیرگذار باشد. با این حال باز هم منتظر یک تنش یا نزاع درونی در استمفوردبریج خواهیم بود که فقط با برنده شدن مورینیو به سود چلسی تمام می‌شود. بازگشت مورینیو به چلسی در این شرایط باید با ضوابط و شرایط خاصی صورت بگیرد تا شاید موفقیت‌های قدیمی او روی نیمکت شیرهای لندنی تکرار شود.

روسای فعلی چلسی با سرمایه‌های زیادی اقدام به خرید تیم انگلیسی کردند و  پیش از روی آوردن به باشگاه‌داری در لیگ برتر انگلیس از سود سرشار حاصل از سرمایه‌گذاری در دیگر پروژه‌ها بهره‌مند می‌شدند. سختی کار در لیگ برتر انگلیس با وجود صرف صدها میلیون پوند برای خرید ستاره‌های جدید باعث شده در رده مدیران چلسی شاهد یک بحران و تنش باشیم. عده‌ای معتقدند باید با خرید ستاره‌های برجسته و آب‌دیده و با تجربه به ریتم سال‌های قبل بازگشت تا ارزش سهام باشگاه بیشتر از این دچار افت و تنزل نشود و عده‌ای دیگر باور دارند چلسی باید با تغییر رویه‌اش و روی آوردن به استخدام ستاره‌های جوان و نسل‌سازی کنار بیاید. شاید سرانجام تمایل چلسی به روی کار آوردن ژوزه مورینیو هم به خروجی این نزاع درونی مدیران آبی‌های لندنی بازگردد. چلسی قصد دارد هر چه زودتر مشکلات درونی‌اش را حل کند و مرد بعدی نیمکت را روی کار بیاورد. آنها در حال از دست دادن زمان هستند. برخی خبرگزاری‌ها معتقدند  تصمیم نهایی برای انتخاب سرمربی بعدی چلسی تا 2 یا 3 روز آینده اعلام می‌شود. اعلام این تصمیم‌گیری نشان می‌دهد کدام سوی منازعه، برنده خواهد شد. آیا ادامه روند این فصل و به کارگیری ستاره‌های جوان و نسل‌سازی همچنان در دستور کار قرار می‌گیرد یا آنها برای حفظ ارزش باشگاه وادار به تغییر رویه‌ می‌شوند و امثال مورینیو را روی نیمکت تیم می‌نشانند؟ تصمیم جدید، خشت اول یک بنای بزرگ خواهد بود و این خشت به هر شکلی قرار داده شود، شاید سرنوشت سال‌های آینده این تیم بر همان اساس شکل بگیرد.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 17 =