Maresca scaled

باشگاه چلسی برای نیمکتش انزو مارسکا را انتخاب کرده است.

به گزارش طلوع سپورت، پس از نیم‌فصل دوم و کسب نتایج بسیار خوب توسط مائوریتسیو پوچتینو، هرگز احتمالی برای اخراج مرد آرژانتینی درنظر گرفته نمی‌شد. باشگاه و مدیرانش بارها اعلام کردند در مسیر درستی قرار دارند و می‌خواهند با سرمربی خود ادامه دهند. با این حال در کمال ناباوری شاهد بودیم او رسما از باشگاه اخراج و این تصمیم با دخالت مستقیم 2 مدیر ورزشی جدید باشگاه چلسی اجرایی شد. پس از اخراج گزینه‌های زیادی برای هدایت باشگاه نامزد شدند اما پس از گذشت چند روز از لیست 4 نفره گزینه‌های باشگاه، یک گزینه به عنوان نفر بعدی پوچ انتخاب می‌شود و ادامه مسیر با شاگرد سابق پپ شکل خواهد گرفت.

پل وینستنلی و لارنس استوارت روزهای شلوغی را پشت‌سر گذاشتند و 4 گزینه برای شیرهای لندن برای انتخاب نهایی درنظر گرفته ‌شدند. روبرتو دزربی، توماس فرانک، کیران مک‌کنا و انزو مارسکا از جمله مربیان مورد علاقه چلسی بودند که هر کدام از آنها یک دلیل برای انتخاب داشتند. با این حال انزو مارسکا پس از بررسی‌های فراوان به عنوان نفر اصلی انتخاب شد زیرا او ترکیبی را ایجاد می‌کند که به کمک آن، بازیکنان تیم مالکیت بیشتری بر توپ داشته باشند و بازیکنان شکوفا شوند و کار با جوانان را به خوبی انجام می‌دهد. او در چینش‌ها منعطف بوده و نسبت به بازی می‌تواند تاکتیک‌های گوناگونی را پیاده کند. او به سرعت دنبال کسب جایگاه‌های برتر خواهد بود و زمان زیادی را برای رسیدن به موفقیت نمی‌خواهد. البته دیگر گزینه‌ها  چنین توانایی‌هایی را از خود نشان داده بودند اما او مجموعه کامل‌تری از تمامی خواسته‌های مدیران چلسی را می‌توانست برآورده کند و دلیل انتخابش این‌گونه مسائل است.

البته یک نکته بزرگ دیگر برای مارسکا وجود داشت؛ او شاگرد پپ گواردیولا بوده و الگوهای زیادی را در تیم‌هایش پیاده می‌کند.

دوست صمیمی روبرتو دزربی زمانی در دید رسانه‌ها قرار گرفت که در زمان دستیاری مانوئل پلگرینی در وستهام توسط پپ گواردیولا فراخوانده شد تا به جمع سیتیزن‌ها بپیوندد و تیم زیر 23 ساله‌های این باشگاه را در دست بگیرد. این اتفاق بارها توسط پپ انجام شده و افرادی که تفکرات بزرگی دارند را در جایگاه تیم جوانان باشگاه انتخاب می‌کند. افرادی مانند اریک تن‌هاخ  هم دورانی شبیه به او را با پپ داشته‌اند. مرد ایتالیایی 44 ساله، پس از حدود یک سال موفق در تیم زیر 23 سال به عنوان سرمربی انتخاب شد اما شاید برای او زود بود هدایت یک باشگاه را برعهده بگیرد. پس از 14 بازی و کسب 5 باخت، 5 تساوی و تنها 4 برد، او از جایگاهش کنار گذاشته شد و با درخواست دوباره پپ این بار به عنوان دستیار اول به سیتیزن‌ها پیوست.

تفکرات او کاملا از متفکر کاتالان پیروی می‌کند و تاثیر او روی مارسکا چیزی همانند تاثیر گواردیولا روی آرتتا بود. سال گذشته لسترسیتی این ریسک را انجام داد و او را به عنوان سرمربی باشگاه برگزید. پس از حضور در بیش از 60 بازی در کنار پپ، مارسکا پخته‌تر از گذشته مبارزه جدید را قبول کرد و به خوبی توانست لسترسیتی را به اوج  بازگرداند. ترکیب تیم او 3-3-4 یا 1-3-2-4 است که همانند تیم‌های پپ در آرایش حمله، فوق هجومی می‌شود و در بیشتر دیدارها مالکیت بیشتر توپ و میدان را در اختیار می‌گیرد. روند حرکت انزو و تفکراتش باعث شد تا چلسی او را برترین گزینه برای نیمکت بداند.

انزو مارسکا تا سال 2026 با لسترسیتی قرارداد دارد و مدیران چلسی به صورت رسمی و مستقیم اجازه ندارند با او وارد مذاکره شوند. با این حال آنها می‌توانستند از طریق مدیربرنامه‌های مارسکا انتظارات خود را بیان کنند و نظر کلی این مربی را بدانند. در اولین صحبت‌ها انزو مارسکا تاییدیه اول را داده بود و همین موضوع باعث شد تا چلسی به صورت رسمی وارد مذاکرات جذب او شود. باشگاه چلسی رسما به لسترسیتی این موضوع را اطلاع داده که مجوز مذاکره مستقیم با این مربی را می‌خواهد و این باشگاه تازه صعود کرده انتظارات خود را به تیم لندنی اعلام کرده است.

گفته می‌شود لسترسیتی مبلغی بین 10 الی 15 میلیون پوند را از باشگاه چلسی درخواست کرده و شیرهای لندنی تاییدیه ضمنی برای مذاکرات بیشتر به آنها داده است. حالا مذاکرات رسما میان مارسکا و چلسی آغاز خواهد شد و احتمالا به زودی او به عنوان سرمربی جدید چلسی انتخاب شود. رسانه‌های انگلیسی در 2 گزارش اعلام کرده‌اند مدت قرارداد با این مربی احتمالا بین 3 تا 5 سال خواهد بود. مارسکا هفتمین سرمربی چلسی در 5 فصل اخیر نام می‌گیرد و همچنین از زمان ورود مالکیت جدید، او ششمین نفری است که به عنوان مربی موقت یا دائم روی نیمکت باشگاه می‌نشیند.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + نه =