آرسنال

مرد اسپانیایی در حال به دست آوردن قدمت و سابقه روی نیمکت تیم محبوبش است.

به گزارش طلوع سپورت، آرسن ونگر به خاطر عبور از رکورد جورج گراهام مورد توجه قرار گرفت و تبدیل به آینده آرسنال شد؛ آینده‌ای که نزدیک به یک ربع قرن به طول انجامید و ونگر را به عنوان مرد بی‌جایگزین توپچی‌ها روی نیمکت و اسطوره این باشگاه معرفی کرد. آرسن ونگر با 111 پیروزی در 200 مسابقه اول هدایت آرسنال از رکورد 106 برد در 200 بازی اول جورج گراهام عبور کرده بود. اکنون یک سرمربی دیگر در این باشگاه لندنی به 200 مسابقه هدایت توپچی‌ها رسیده و آمار تعداد بردهای او رکورد جدیدی را بر جای گذاشته است. آرتتا از ونگر هم عبور کرد. او مرد آینده آرسنال خواهد بود؟

مرد اسپانیایی نیمکت قرمزهای لندنی شب گذشته برای دویستمین بار توپچی‌ها را برای یک مسابقه هدایت کرد. میکل آرتتا با پیروزی در مسابقه تیمش مقابل برنتفورد موفق شد با 116 برد در 200 بازی اول مربیگری در آرسنال از رکورد ونگر هم عبور کند و دلیل موجه دیگری برای قابل اعتماد بودنش به سران آرسنال ببخشد. آمار او برای هواداران آرسنال امیدوار کننده است؛ حتی اگر تیمشان تا اینجای فصل اطمینان خاطر را به آنها نداده باشد. آرتتا با این کارنامه مستحق تمجید و اعتماد بیشتر از سوی سران باشگاه است. او از رکورد آرسن ونگر بزرگ در سال‌هایی عبور کرد که آرسنالی‌ها رویای قهرمانی را دورتر از آنچه اکنون در اختیار دارند، می‌دیدند. نگاهی زیربینانه‌تر به عملکرد آرتتا در این 200 مسابقه می‌تواند جالب توجه باشد.

تیمی که میکل آرتتا تحویل گرفت در نیمه پایینی جدول مورد طعنه و کنایه رقبا بود. جمع قابل توجهی از خریدهای بدون توجیه و مطالعه، رختکن را شلوغ کرده بودند و کار دستیار سابق پپ گواردیولا برای سر و سامان دادن به این اوضاع راحت به نظر نمی‌رسید. اولین بازی هدایت آرسنال توسط آرتتا با یک تساوی مایوس‌کننده مقابل بورنموث رقم خورد. توپچی‌های روی سکو به اندازه یک شکست تلخ در مقابل چلسی هم صبر کردند تا اولین برد آرتتا را به عنوان سرمربی آرسنال ببینند. 10 بازی بعدی آرسنال در تمام رقابت‌ها هم بدون شکست سپری شد و در لیگ آنها تا مصاف مقابل منچسترسیتی به هیچ حریفی نباختند. در نهایت میکل آرتتا آرسنال را زنده کرد و در قامت یک مدعی قهرمانی در مقابل همان سیتی قرار داد. اگر چه اولین دوئل استاد و شاگرد برای آرتتا در مقابل گواردیولا با تسلیم سرمربی آرسنال همراه شد اما 116 برد در 200 مسابقه ابتدایی، خیال راحت از صعود به لیگ قهرمانان اروپا، ثبت میانگین امتیاز 1.99 از هر بازی و آمار گل‌های زده قابل قبول برای این باشگاه، می‌تواند دلایلی برای چشم‌پوشی از شکست فصل قبل در رقابت با منچسترسیتی و امید بستن برای آینده آرتتا روی نیمکت باشد. 

آرتتا از زمان آغاز به کارش در آرسنال بیشتر از هر تیمی با منچسترسیتی و لیورپول رو در رو شده است. آرسنال آرتتا 11 بار مقابل هر یک از این 2 تیم قرار گرفته که آمار تیم او در مقابل قرمزهای آنفیلد قابل قبول‌تر از مصافش با پپ گواردیولاست. منچسترسیتی و استاد سابق آرتتا از همان اولین روزهای شروع به کار این سرمربی جوان رقیب اصلی و سد بزرگ رسیدن به رویاهای آرسنالی بوده‌اند. مرد اول نیمکت هدایت توپچی‌ها بیشتر از هر تیمی در مقابل سیتی متوقف شده. آرسنال با هدایت او در 11 مسابقه 8 شکست را در برابر سیتی در کارنامه دارد و طبیعتا بیشترین برد برای یک سرمربی در برابر آرتتا هم متعلق به پپ گواردیولاست. شرایط به گونه‌ای است که می‌توان ادعا کرد پپ گواردیولا هر فصل، آزمون جدید آرتتاست. هر چقدر عملکرد آرسنال با هدایت سرمربی کنونی در برابر سیتی موفق‌تر باشد، یعنی توپچی‌ها با مرد جوان نیمکت خود به دستاوردهای بیشتری رسیده‌اند. همچنین آرتتا با 6 پیروزی مقابل چلسی در میان 6 قدرت برتر لیگ انگلیس، بیشتر از دیگران از خجالت آبی‌های لندنی درآمده و چلسی رقیب محبوب او به شمار می‌رود. پس از پپ گواردیولا، یورگن کلوپ و دین اسمیت به ترتیب با 5 و 3 پیروزی در مقابل این سرمربی، بیشترین باخت را به او تحمیل کرده‌اند. به جز این 3 نفر، سرمربی آرسنال به هیچ سرمربی دیگری بیش از 2 بار نباخته است. باید اضافه کرد برندان راجرز با 6 باخت و دیوید مویس با 5 شکست رقبای محبوب مرد اسپانیایی هستند و بیشتر از هر کس دیگری از آرتتا شکست خورده‌اند.

در مجموع مدیران آرسنال برای سرمربی جوان خود دست و دلباز بوده‌اند و آرتتا هم متقابلا در حال جلب اعتماد بیشتر آنهاست. با این حال سال 2023 و تابستان گذشته، فصل سنگ تمام گذاشتن باشگاه برای مردی بود که پس از سال‌ها آرسنال را به قهرمانی نزدیک کرد. گران‌ترین خریدهای آرتتا در آرسنال مربوط به تابستان گذشته بوده‌اند و دکلان رایس و کای هاورتز به ترتیب با مبالغی در حدود 116 و 75 میلیون یورو به جمع شاگردانش میکل ملحق شدند. بن وایت، گابریل ژسوس و توماس پارتی هم خریدهای گران‌قیمت بعدی آرتتا در آرسنال هستند. در بین 10 خرید گرانقیمت آرتتا در دوران هدایت آرسنال، 6 بازیکن از تیم‌های لیگ برتری هستند و این، توجه ویژه او را به خرید بازیکنانی از لیگ برتر انگلیس نشان می‌دهد.

شرایط آماری نتایج آرتتا با آرسنال به گونه‌ای بوده که او می‌تواند در ایستگاه‌های بعدی ارزیابی هم مورد تمجید قرار بگیرد. آرتتا این شانس را دارد تا در سیصدمین بازی روی نیمکت توپچی‌ها باز هم از ونگر بهتر باشد اما هر چقدر هم  به لحاظ آماری موفق عمل کند، باز هم عطش جام برای هواداران چشم انتظار توپچی‌ها از خطرات پیش پای سرمربی جوان آنهاست. ماجراجویی آرتتا در لندن تازه شروع شده و از این بعد و با حضور خریدهای گران‌قیمت در ترکیب آرسنال، ذره‌بین انتقاد بیش از گذشته روی کارنامه مرد جوان اسپانیایی قرار خواهد گرفت. او تا اینجا از پس فشارها بر آمده و آرسنال را به نقطه قابل قبولی رسانده است اما نقطه مورد نظر برای هواداران بام لیگ برتر انگلیس خواهد بود.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =