Manchester City

منچسترسیتی می‌تواند با عبور از اورتون به ۱۰ قهرمانی در تاریخ فوتبال انگلیس برسد.

به گزارش طلوع سپورت، منچسترسیتی تنها ۲ مسابقه با چهارمین قهرمانی متوالی در لیگ برتر انگلیس فاصله دارد و سیتیزن‌ها در صورتی که از ۲ سد لندنی باقی‌مانده به سلامت عبور کنند، تعداد جام‌های خود در سطح اول فوتبال انگلیس را ۲ رقمی خواهند کرد. تنها ۳ باشگاه دیگر در تاریخ فوتبال این کشور به حداقل ۱۰ جام قهرمانی لیگ دست یافته‌اند؛ منچستر یونایتد، لیورپول و آرسنال. 

رقابت ۲ طرفه قهرمانی فصل ۲۴-۲۰۲۳ لیگ برتر انگلیس حالا به آخرین مرحله خود رسیده. منچسترسیتی ۲ مسابقه و آرسنال تنها یک مسابقه برای دستیابی به قله پیش رو دارند و سرنوشت قهرمانی مانند هر ۳ فصل گذشته در اختیار تیم پپ گواردیولاست. آنها البته امشب باید از پس یک جدال دشوار در خانه تاتنهام برآیند اما با توجه به فرم ایده‌آل تیم، راه فتح‌الفتوح هموار به نظر می‌رسد. اوج‌گیری طرف آبی شهر منچستر زیر نظر سرمربی کاتالان سال به سال با ثبت رکوردها و افتخارات بیشتر همراه می‌شود و منچسترسیتی تنها یک سال بعد از کسب نخستین قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا می‌تواند به اولین تیم تاریخ فوتبال انگلیس با ۴ قهرمانی متوالی در سطح اول تبدیل شود. شاگردان گواردیولا در هر ۷ مسابقه اخیر خود در لیگ برتر (بعد از ۲ تساوی متوالی مقابل لیورپول و آرسنال) با حداقل ۲ گل اختلاف مقابل رقبا به برتری رسیده‌اند و حالا تنها ۲ پیروزی تا افتخار بزرگ فاصله باقی مانده است.

منچستریونایتد؛ ۱۳ قهرمانی

منچسترسیتی؛ ۷ قهرمانی

چلسی؛ ۵ قهرمانی

آرسنال؛ ۳ قهرمانی

لیورپول، بلکبرن و لسترسیتی؛ هرکدام یک قهرمانی

منچستر یونایتد در نخستین فصل برگزاری لیگ برتر انگلیس با عنوان جدید (۹۳-۱۹۹۲) زیر نظر الکس فرگوسن به عنوان قهرمانی دست یافت که این نخستین جام شیاطین سرخ در ربع قرن قبل از آن به شمار می‌رفت. حسرت ۲۶ ساله در هفتمین فصل حضور فرگوسن کنار رفت و هر ۱۳ قهرمانی یونایتد در لیگ برتر تحت هدایت سرمربی اسکاتلندی به دست آمد. آخرین سال حضور او در ورزشگاه اولدترافورد (۱۳-۲۰۱۲) با آخرین قهرمانی تیم در لیگ برتر تاکنون مصادف شد.

فرگوسن ۱۳ بار عنوان قهرمانی لیگ برتر را به دست آورد. رده بعدی در جدول پرافتخارترین سرمربیان تاریخ لیگ با ۶ جام در اختیار جرج رمزی و باب پیزلی قرار دارد. پپ گواردیولا در صورت قهرمانی در رقابت‌های این فصل می‌تواند با آمار این ۲ نفر برابری کند اما همچنان کمتر از نصف افتخارات فرگوسن را در کارنامه خواهد داشت. با این حال سرمربی سابق بارسلونا ۵ قهرمانی نخست خود را در عرض ۷ سال حضور در فوتبال انگلیس به دست آورده  و این یک رکورد به شمار می‌رود. چلسی با ۵ قهرمانی در رده بعدی قرار دارد و آبی‌ها علاوه بر ۳ بار فتح لیگ زیر نظر ژوزه مورینیو، ۲ بار هم به همراه آنتونیو کونته و کارلو آنچلوتی به قله فوتبال انگلیس دست یافته‌اند. از سوی دیگر میکل آرتتا می‌خواهد با شکست منچسترسیتی در کورس رقابت فصل جاری، نخستین قهرمانی آرسنال در ۲۰ سال گذشته (بعد از فصل ۰۴-۲۰۰۳ زیر نظر آرسن ونگر) را به دست آورد. سرمربی فرانسوی توپچی‌ها دومین قهرمان شکست‌ناپذیر تاریخ فوتبال انگلیس را هدایت می‌کرد. مورد اول به فصل ۸۹-۱۸۸۸ و تیم پرستون برمی‌گردد.

منچستر یونایتد؛ ۲۰ قهرمانی

لیورپول؛ ۱۹ قهرمانی

آرسنال؛ ۱۳ قهرمانی

منچسترسیتی و اورتون؛ ۹ قهرمانی

استون‌ویلا؛ ۷ قهرمانی

چلسی و ساندرلند؛ ۶ قهرمانی

منچسترسیتی در صورت غلبه بر تاتنهام و وستهام به  ۱۰ قهرمانی در تاریخ سطح اول فوتبال انگلیس دست می‌یابد و بالاتر از اورتون، به تنهایی به عنوان چهارمین تیم پرافتخار لیگ این کشور شناخته خواهد شد. ما رقابت آرسنال و منچسترسیتی را در چارچوب صد و بیست و هفتمین دوره برگزاری لیگ سراسری فوتبال انگلیس تماشا می‌کنیم و مجموعاً ۲۴ تیم مختلف در این ۱۲۶ فصل جام قهرمانی را لمس کرده‌اند. منچستر یونایتد با ۲۰ عنوان رکورددار است و لیورپول به همراه کلوپ با کسب نوزدهمین جام به یک قدمی شیاطین سرخ رسیده. ۱۱ مورد از جام‌های سرخ‌پوشان مرسی‌ساید در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی به دست آمده است. آرسنال علاوه بر ۳ قهرمانی در دوره لیگ برتر، ۱۰ بار پیش از سال ۱۹۹۲ به رده اول جدول لیگ دست یافته و روند کسب حداقل یک جام در ۴ دهه متوالی میلادی، بالاخره در دهه ۲۰۱۰ پایان یافت. آمار عناوین قهرمانی اورتون و منچسترسیتی در حالی برابر است که تافی‌ها آخرین بار در فصل ۸۷-۱۹۸۶ به این عنوان دست یافته‌اند. 

در تمام تاریخ لیگ انگلیس ۶ بار پیش آمده تیمی در ۳ دوره متوالی قهرمان شود اما در هیچ‌یک از موارد قبلی چهارمین قهرمانی پی‌درپی از راه نرسیده است. هادرزفیلد در سال‌های ۱۹۲۳ تا ۲۶، آرسنال در بازه ۳۵-۱۹۳۲، لیورپول در فصل‌های ۸۴-۱۹۸۱ و منچستریونایتد در ۲ مقطع ۰۱-۱۹۹۸ و ۰۹-۲۰۰۶ به ۳ عنوان قهرمانی دست یافتند اما طلسم قهرمانی چهارم تا امروز پابرجا مانده. منچسترسیتی اما می‌تواند بعد از قهرمانی در هر ۳ دوره اخیر لیگ این بار هم با اختلاف اندک نسبت به آرسنال رده اول را از آن خود کند و این رکورد ارزشمند را در پررقابت‌ترین لیگ اروپا به خود اختصاص دهد. 

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + چهار =