Club

ترک لیورپول پس از 9 سال توسط کلوپ، قرمزهای آنفیلد را نگران روزهای آینده کرده است.

به گزارش طلوع سپورت، مرد آلمانی عادت به تجربه‌های جدید ندارد. او در طول دوران حرفه‌ای خود، تجربیات جدید کم داشته اما تجربیاتش به اندازه‌ای با کیفیت بوده‌اند که نام او را در لیست اساطیر تاریخ 2 باشگاه فوتبال دورتموند و لیورپول جای دهند. صدالبته اسطوره بی‌بدیل باشگاه ماینتس هم لقب می‌گیرد. یورگن روی نیمکت دورتموند، برند زردهای وستفالن را از نو تعریف کرد و در لیورپول، منجیِ موعودِ قرمزهای ساکن آنفیلد برای پایان دادن به حسرت قهرمانی لیگ برتر بود.
کلوپ که فرزند دست‌فروشی دوره‌گرد بود، هرگز علاقه به تغییر مکان را از پدر فقیدش به ارث نبرد و در دوران حرفه‌ای بازیگری، پیراهن تیمی جز ماینتس را به طور قابل توجهی بر تن نکرد و پس از بازنشستگی  هنر مربی‌گری خود را با همان تیم تقسیم کرد. مرد آلمانی در وصف استعداد مربی‌گری‌اش در مقایسه با دوران بازیگری خود می‌گوید: «من پاهایی برای سطح چهارم فوتبال و ذهنی برای حضور در بالاترین سطح در اختیار خود داشته‌ام!»

طبیعی بود یورگن خود را در قامت سرمربی، بهتر از فوتبالیست بداند و همین مهم پس از تجربه ماینتس، نیمکت 2 تیم پرشور فوتبال اروپا را به او هدیه دهد؛ ارمغانی ناب برای مردی که در 16 سال اخیر، مربیگری در تنها 2 باشگاه را تجربه کرده و بعید است در آستانه 57 سالگی، تمایلی به ازسرگیری فعالیت به‌عنوان سرمربی باشگاهی دیگر داشته باشد.
مرد آلمانی در همان فصل نخست حضورش روی نیمکت ماینتس، آنها را از سقوط به سطح سوم نجات داد و فصل بعد برای بازگشت به بوندس‌لیگا، تنها چند قدم کم آورد. تئوریسین جذاب با تکیه بر ایده بازی‌های پر فشار تیمش، چشم‌های بسیاری را  خیره کرده بود و پس از ناکامی در صعود به بوندس‌لیگا به تبع تفاضل گل کمتر، سرانجام سال 2004 این باشگاه را برای نخستین بار در تاریخش به بوندس‌لیگای یک رساند.

خاص‌ترین آقای معمولی تاریخ فوتبال، وقتی پیشنهاد 2 ابر قدرت فوتبال آلمان برای مربیگری به دستش رسید، از میان بایرن‌مونیخ و دورتموند ترجیح داد حضور در جمع اهالی وستفالن را برگزیند و با جوانگرایی منحصر به فردش، وعده روزهای طلایی را از بابت تغییر نسل در دورتموند به هواداران این تیم داد. یورگن در نخستین گام، سوپرجام فوتبال کشور را از بایرن‌مونیخ ربوده بود تا برخلاف تصورات، خیلی زود به دنبال کسب 14 پیروزی از 15 بازی متوالی، کریمس را با دورتموند به‌عنوان تیم صدرنشین جدول بوندس‌لیگا سپری کند!
یورگن به همان اندازه که برای انتخاب تیم‌هایش حوصله به خرج داد، برای رسیدن به موفقیت تشنه بود و سال 2011 در قامت جوان‌ترین تیم فاتح در تاریخ بوندس‌لیگا، دورتموند را به سمت هفتمین قهرمانی تاریخش در فوتبال آلمان سوق داد. کلوپ آن روزها مرد اول فوتبال آلمان نام داشت و نخستین تجربه فتح دوگانه برای دورتموند را هم پس از در هم کوبیدن بایرن‌مونیخ به ارمغان آورد.

او پس از دست یافتن به اوج موفقیت در فوتبال داخلی، ترجیح داد تمرکز تیمش را برای رقابت در لیگ قهرمانان اروپا نگه دارد. تیمی که 16 سال از اولین و تنها قهرمانی‌اش در تاریخ مسابقات می‌گذشت، با کلوپ رویای تاریخ‌سازی داشت اما ایستادن در گروه مرگ، همزمان با آژاکس، رئال مادرید و منچسترسیتی سهمش شد.
حضور در گروه مرگ، نه‌تنها خراشی بر چهره دورتموندِ کلوپ نینداخت، بلکه آنها تا نیمه‌نهایی پیش رفته و سپس با غلبه بر رئال مادریدِ ژوزه مورینیو برای دومین بار در تاریخشان راهی دیدار نهایی شدند. انتشار یک خبر داغ تنها 36 ساعت پیش از مصاف با رئال مادرید، تمرکز تیمی را برهم زد که برای قهرمانی در اروپا هیچ کم نداشت!
قرار بود ماریو گوتزه در پایان فصل راهی بایرن‌مونیخ شود تا تحت هدایت پپ گواردیولا به میدان برود اما در ادامه انتشار این خبر، دورتموند فینال را با گل ثانیه پایانی روبن به بایرن‌مونیخ در غیاب گوتزه واگذار کرد، از فتح بوندس‌لیگا عاجز ماند و همزمان با کنار رفتن از جام حذفی در مراحل ابتدایی، سوپرجام را هم فتح نکرد.

با وجود ناکامی در آن فصل، مدیران دورتموند بار دیگر به کلوپ اعتماد کرده و قراردادش را تا سال 2018 تمدید کردند اما خیلی زود پس از ماریو گوتزه، دیگر مهره کلیدی تیمِ کلوپ در فاز تهاجمی، رابرت لواندوفسکی هم خبر پیوستنش به بایرن‌مونیخ در پایان فصل را اعلام کرد و سرانجام کلوپ  اذعان داشت در پایان فصل، دورتموند را پس از 7 سال ترک خواهد کرد اما نه به مقصد بایرن‌مونیخ!
مرد آلمانی فصل را کاملاً ناکام به اتمام رساند و پس از عدم موفقیت نسبت به فتح جام در واپسین فصل حضور در وستفالن، راهی لیورپول شد و اکنون پس از 9 سال، آماده ترک آنفیلد است. با این تفاوت که فتح جام اتحادیه، واپسین فصل حضور کلوپ در لیورپول را بدون جام نگذاشته و کلوپ برخلاف دورتموند، سهمیه حضور در لیگ قهرمانان اروپا را به سرمربی بعدی لیورپول تقدیم می‌کند.

یورگن کلوپ سال 2008 درحالی به دورتموند رسیده بود که این تیم حسرت 9 ساله فتح جام داشت و مرد آلمانی با قدرتنمایی در فوتبال داخلی، تنها موفق نشد جام اروپایی را برای دومین مرتبه به ویترین افتخارات اهالی وستفالن بیفزاید و آنها را برای دومین بار در تاریخ با 2 قهرمانی متوالی بوندسلیگا مواجه کرد.
دورتموندِ پس از کلوپ اما همزمان با ناکامی در بوندس‌لیگا و لیگ قهرمانان اروپا، هیچ دستاوردی به جز قهرمانی جام حذفی با خود به همراه نداشت و لیورپول اکنون در شرایطی پس از 9 سال با آقای معمولی بدرود می‌گوید که 8 جام از جمله تنها قهرمانی تاریخ لیگ برتر را به ویترین افتخاراتش افزوده و نگران است روزهای پسا کلوپ را برای رسیدن به بیستمین قهرمانی تاریخ و باز پس ستادن تاج و تخت از منچستریونایتد چگونه سپری کند!

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =