Euro 2024

آلمان و سوییس بارشان را بستند و مجارستان چشم به بخت و اقبال دوخت.

به گزارش طلوع سپورت، بی‌جهت نبود که الکس فرگوسن همواره کمی مانده به پایان بازی ساعتش را به داور نشان می‌داد و با این ترفند او را مجاب می‌کرد که دقایق بیشتری به عنوان وقت‌های تلف شده در نظر بگیرد. بی‌دلیل هم نیست که مسئولان فیفا و یوفا برای جام جهانی و جام ملت‌های اروپا تصمیم گرفتند در اعلام دقایق تلف‌ شده بازی سخاوتمند باشند و مسابقات فوتبال را به دقایق 3 رقمی هم برسانند و پای این تصمیم را به لیگ برتر انگلیس و لیگ قهرمانان اروپا هم بکشانند. این دقایق و ثانیه‌ها مهم هستند. ثانیه‌هایی که همه خسته شده‌اند. ساق‌ها خسته شده، سینه‌ها از نفس نفس زدن بریده و ذهن‌ها رمق تحلیل و ارزیابی رقیب را ندارد. در این ثانیه‌هاست که استقامت تبدیل به کلیدواژه میادین فوتبال می‌شود و سرنوشت را آن تیم‌هایی می‌نویسند که بهره بیشتری از فاکتور استقامت دارند. تیم‌هایی مثل آلمان و مجارستان  که در شب دهم رقابت‌ها جام ملت‌های اروپا 2024 سرنوشت را تغییر دادند و با گل ثانیه‌های پایانی شکل نهایی گروه اول بازی‌ها را رقم زدند. یورو 2024 شبی جذاب و شکل گرفته در وقت‌های تلف شده بازی را سپری کرد.

سوییس گل زد و یان زومر دوباره تبدیل به همان دروازه‌بانی شد که رقبا دوستش ندارند. در اوج سماجت و خیرگی و ایستادگی، زومر چهره‌ای شد که به مهاجمان حریف القا می‌کرد؛ قرار نیست امشب به من گل بزنید. صورت او برای از رمق انداختن مهاجمان تیم ناگلزمن کافی بود. خط دفاع تیم مورات یاکین هم در تکمیل پروژه زومر شب خوبی را پشت سر گذاشت و نفس آلمان میزبان را گرفت. نه جادوگری موسیالا جواب می‌داد و نه مهندسی تونی کروس گرهی را باز می‌کرد. آلمان، میزبان مدعی و آماده رقابت‌ها که در 2 بازی قبلی‌اش 7 گل به ثمر رسانده بود در رسیدن به دروازه زومر حتی برای یک گل، آن هم به منظور به تساوی کشیدن بازی مستاصل شد. هواداران میزبان روی سکوها در کنار حمایت از ژرمن‌ها زمزمه‌های تردید را شروع کرده بودند. اگر به سوییس نمی‌توانیم گل بزنیم، با اسپانیا چه خواهیم کرد؟ اگر به پست هلند با ویرجیل فن‌دایک بخوریم با گره آن مسابقه چه تدبیری خواهیم داشت؟ آلمان در فشار بود، شاگردان ناگلزمن در فشار بودند، ناگلزمن زیر فشار از آن تبختر و اعتماد به نفس بازی‌های قبلی‌اش چیزی بروز نمی‌داد و به صرافت افتاده بود. باید کاری می‌کردند. این میزبان باید دستکم مرحله گروهی را با قدرت به پایان می‌رساند. شکست نمی‌توانست نمایان‌گر قدرت آنها باشد. باید از این شکست نجات پیدا می‌کردند. فولکروگ جای موسیالا را گرفت. داوید راوم هم پیش از او به میدان آمده بود. بازی به وقت‌های تلف شده رسید و آلمانی‌ها با پاس یار تازه‌وارد و ضربه یار تازه‌وارد دیگر ورزشگاه را منفجر کردند و بر پیشانی یورو 2024 نوشتند؛ این آلمان نمی‌خواهد ببازد یا شاید پیش چشم این هواداران امیدوار نمی‌تواند بازنده باشد. از نمایش اندویه هم نباید غافل شد. ستاره خط حمله سوییس در همین 2 بازی اخیر مشتریان خودش را پیدا کرد، دست به وسوسه آنها زد و شاید یک انتقال بزرگ و جذاب و یک مسیر جدید و جاه‌طلبانه برای بعد از یورو را پیش پای خودش ترسیم کرد. اندویه با سرعتی مثال‌زدنی بلای جان خط دفاعی آلمان بود و تا اینجای مسابقات یکی از بهترین بازیکنان رقابت‌ها بوده است. ثانیه‌های پایانی آلمان را از شکست نجات داد و آنها به همراه سوییس جایگاه خودشان را در جدول بازی‌های مرحله حذفی پیدا کردند.

کار مجارستان مترقی و این تیم مورد انتظار برای شگفتی‌سازی هم به دقایق و به طور دقیق‌تر به ثانیه‌های پایانی کشید. دومنیک سوبوسلای برای تیم ملی تمام خودش را در زمین پیاده کرد. او از نسخه لیورپولی‌اش هم بهتر شد و می‌خواست به هر قیمت ممکن راهی برای رساندن تیمش به دور حذفی پیدا کند. حریف لاک دفاعی‌اش را بسته بود و در ضد حمله‌ها می‌توانست کشنده و زهردار ظاهر شود. اسکاتلند نیامده بود که بازنده باشد؛ اما تدبیری به جز دفاع و ضد حمله هم در میان ترفندهای سرمربی این تیم نبود. حمله از مجارستان و دفاع و ضد حمله از اسکاتلند در نهایت بازی را به دقایق حساس پایانی رساند. آخرین ثانیه‌ها به سرعت سپری می‌شدند و اگر نتیجه به همین منوال باقی می‌ماند، باید شرمنده و خجالت‌زده به کشورشان باز می‌گشتند. خسته نشدند، از نفس نیفتادند، حریف را از نفس انداختند، جنگیدند و فقط کمی قبل از اینکه داور به ساعتش نگاه کند، سوتش را در دهان قرار دهد، دست‌هایش را بالا بیاورد و بگوید بازی تمام است؛ قفل دروازه حریف را شکستند. تصاویر از این به بعد احساسی و عمیق و بغض‌دار دنبال میشد. مجارستانی‌ها ماموریتشان را با موفقیت به انجام رساندند. آنها موفق شدند دست خالی از امتیازشان را با یک برد فراموش کنند و دست‌آوردی هر چند کم؛ اما امیدوار کننده برای آینده از خاک آلمان در یورو 2024 داشته باشند. ثانیه‌های پایانی بازی برای سوبوسلای ثانیه‌های نشان دادن عمق و ژرفنای استعداد این بازیکن بود. وقتی در آخرین فرصت‌ها با اعتماد به نفسی در سطح دقایق نخست یک مسابقه، مثل مارادونا از بین مدافعان اسکاتلند عبور می‌کرد؛ وعده شیرینی به هواداران لیورپول می‌داد و آینده باشگاه انگلیسی و تیم ملی کشورش را با حضور خودش درخشان به تصویر می‌کشید. مجارستان با این برد 3 امتیازی شد و اکنون که کار خودش را انجام داده و از یک بازگشت شرمگین و بدون نتیجه جلوگیری کرده است، باید به بخت و اقبالش چشم بدوزد تا شاید یکی از تیم‌های سوم راه‌یافته به دور بعدی بازی‌ها نام بگیرد.

آلمان همان‌طور که اولین تیمی بود که یک بازیکن 2 گله در رقابت‌ها داشت، اکنون و با گلزنی فولکروگ، اولین تیمی است که 2 بازیکن 2 گله در این جام دارد. سوییس هم در این گروه با پاس گل ریمو فرویلر، یکی از 3 بازیکن بازی‌ها با 2 پاس گل را در ترکیبش می‌بیند. خط دفاع اسکاتلند تا اینجای مسابقات با 7 گل خورده ضعیف‌ترین خط دفاع نام می‌گیرد. آنها پیش از دریافت گل هفتم در بازی شب گذشته نیز بیشتر از هر تیم دیگری دروازه خودشان را باز شده دیده بودند. اسکاتلند با این نتیجه به دره‌های پیش از رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های اروپا تبعید شد و آنها باید خیلی روی ضعف‌های خودشان کار کنند تا بتوانند تیمی تازه‌نفس و قبراق برای رقابت‌های بزرگ به میدان بفرستند. مجارستان و سوییس کلین‌شیت نداشتند و این گروه فقط یک تیم را برای یک مسابقه بدون گل خورده داشت. آلمانی‌ها با درخشش نویر تنها کلین‌شیت گروه اول یورو 2024 را رقم زدند. سوییس اولین بازی دور حذفی رقابت‌ها را در مقابل تیم دوم گروه دوم انجام خواهد داد. سوییسی‌ها آنقدر مقابل آلمان خوب ظاهر شدند که یورو تصمیم گرفت این تیم را در آزمونی بزرگ به مصاف تیم دوم گروه مرگ بفرستد. تیمی که ممکن است ایتالیا یا کرواسی باشد. آلمان هم در دومین بازی مرحله حذفی در برابر تیم دوم گروه سوم بازی‌ها قرار می‌گیرد. رقیب آلمان از بین انگلیس، دانمارک، اسلوونی و صربستان، بسته به نتایج بازی‌های بعدی، هر کدام از این رقبا می‌تواند باشد. روز دهم یورو 2024 روزی بود که به تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها یادآوری کرد باید تا آخرین نفس در بهترین شرایط بمانند و در غیر این صورت همه چیز را ازدست خواهند داد. این روز نمایان‌گر ارزش استقامت جسمی و ذهنی در واپسین ثانیه‌های یک مسابقه فوتبال مدرن بود.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =