Champions League

پنجم نشدن آتالانتا، سهمیه قهرمانی در لیگ اروپای این تیم را سوزاند.

به گزارش طلوع سپورت، قهرمانی شگفت‌انگیز آتالانتا در لیگ اروپا به دنبال غلبه بر لورکوزن و پایان بخشیدن به روند شکست‌ناپذیری‌های تنها تیم شکست‌ناپذیر فصل گذشته فوتبال اروپا، این امید را به هواداران فوتبال ایتالیا داد که فصل آینده شاهد حضور 6 تیم از فوتبال کشورشان در لیگ قهرمانان اروپا باشند. پیش از این تیم‌های اینتر، میلان، یوونتوس و بولونیا سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را کسب کرده بودند اما تعویق بازی‌های آتالانتا در سری آ به خاطر حضورش در فینال جام حذفی و لیگ اروپا، رتبه‌بندی لیگ را نامشخص کرد.
با پیشروی آتالانتا و فیورنتینا در سطوح دوم و سوم مسابقات باشگاهی اتحادیه فوتبال اروپا، کشور ایتالیا جلوتر از آلمان یک از ۲ سهمیه اضافه برای حضور در فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا را کسب کرد و با این حساب، مشخص شد تیم رتبه پنجم سری آ فوتبال ایتالیا  شانس حضور در لیگ قهرمانان اروپا را می‌داشت و به لطف همین رخداد، تیم‌های بولونیا، رم و آتالانتا فارغ از عملکرد شاگردان گاسپرینی در لیگ اروپا به کسب سهمیه امیدوار شدند.

بولونیا برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا محکوم به کسب رتبه چهارم نبود اما رم درحالی که به دنبال اهدای سهمیه پنجم بار دیگر به حضور در لیگ قهرمانان اروپا امیدوار شده بود، پس از حذف از لیگ اروپا هم امیدوار به کسب رتبه پنجم سری آ و حضور در لیگ قهرمانان اروپای فصل آینده ماند.
قبول شکست شاگردان دروسی در مصاف با آتالانتا و همچنین واپسین دیدار مقابل امپولی، آنها را در رتبه ششم با اختلاف 5 امتیازی نسبت به منطقه کسب سهمیه جای داد اما با تعویق دیدار آتالانتا مقابل فیورتنینا، این امید وجود داشت امید گرگ‌ها پس از پایان کار خودشان در مسابقات به لطف قهرمانی آتالانتا در لیگ اروپا از میان نرود.

طبق دستورالعمل یوفا، تیم قهرمان لیگ اروپا برای فصل آینده سهمیه حضور در لیگ قهرمانان را کسب و قهرمان کنفرانس لیگ بدون توجه به رتبه‌اش در رقابت‌های داخلی به لیگ اروپا صعود می‌کرد. همین موضوع، رم را امیدوار کرده بود اما تبصره افزودن یک سهمیه به سری آ از بابت حضور در لیگ قهرمانان اروپا، رویای رم را به طور کامل بر باد داد.
طبق این تبصره، اگرچه آتالانتا با قهرمانی در لیگ اروپا سهمیه حضور در لیگ قهرمانان را به دست آورده بود و مهم نبود لیگ را در چه رتبه‌ای به پایان برساند اما این عدم اهمیت صرفاً برای آتالانتا وجود داشت و تیم رم که فصل را در رتبه ششم سری آ به پایان رسانده بود، چشم به پنجم شدن آتالانتا داشت تا سهمیه حضور در لیگ قهرمانان اروپا را به دست بیاورد.

آتالانتا برای اهدای سهمیه ششم لیگ قهرمانان اروپا به سری آ، نباید فصل را در جمع ۴ تیم بالانشین لیگ داخلی فوتبال ایتالیا به پایان می‌رساند و اگر بولونیا رتبه چهارم را به نام خود می‌زد و آتالانتا پنجم می‌شد، یک سهمیه اضافه اهدایی به سری آ را رم به چنگ می‌آورد و حتی تورینو در رتبه نهم  می‌توانست امیدوار به کسب سهمیه کنفرانس لیگ باشد.
به عبارت دقیق‌تر، سهمیه اهدایی که سری آ از بابت پیشروی تیم‌‎هایش در مسابقات اروپایی به دست آورده بود، با پنجم شدن آتالانتا در سری آ می‌توانست به تیم حاضر در رتبه ششم برسد اما پیروزی شاگردان گاسپرینی مقابل تورینو، حضور این تیم در جمع ۴ تیم برتر را تثبیت کرد و یکی از سهمیه‌های اهدایی به سری آ را سوزاند.

آتالانتا با این نتیجه، حتی شانس ایستادن در رتبه سوم جدول در صورت غلبه بر فیورنتینا را  داشت و سهمیه اهدایی به سری آ را بولونیا در رتبه پنجم کسب کرد. به عبارت دیگر، حضور بولونیا در لیگ قهرمانان اروپا در صورت حضور این تیم در رتبه چهارم به رم در رتبه ششم می‌رسید اما پنجم شدن بولونیا و حضور آتالانتا در جمع 4 تیم بالانشین، رم را از حضور در فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا آن هن در شرایطی که ایتالیا حق استفاده از 6 سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را برای فصل آینده می‌داشت، محروم کرد.
با این حال چنین قانونی برای قهرمانی احتمالی فیورنتینا در لیگ کنفرانس وجود خواهد داشت و اگر فیورنتینا موفق به قهرمانی در این تورنمنت شود، سهمیه مستقیم حضور در لیگ اروپا را بدون توجه به حضورش در جایگاه‌های متفاوت از جدول رده‌بندی کسب می‌کند و این مهم، یک سهمیه اضافه از بابت حضور در مسابقات اروپایی به فوتبال ایتالیا خواهد داد. در این شرایط حضور در  لیگ کنفرانس سهم تورینو می‌شود.

در این میان، ناپولی به خاطر واگذاری دیدارهای رو در رو به تورینو، هم‌امتیاز با این تیم در رتبه دهم ایستاد و حتی در صورت قهرمانی فیورنتینا شانسی برای حضور در مسابقات اروپایی نخواهد داشت. این نکته برای تیمی که فصل گذشته عنوان قهرمانی را به نام خود زد، مایه سرافکندگی است.
اگر فیورنتینا قهرمانی در لیگ کنفرانس را به نام خود بزند، تقسیم سهمیه‌ها میان ایتالیایی‌ها به شرح ذیل خواهد بود؛
5 تیم لیگ قهرمانان اروپا: اینتر، میلان، یوونتوس، آتالانتا، بولونیا
3 تیم لیگ اروپا: فیورنتینا، رم، لاتسیو
تیم  لیگ کنفرانس: تورینو

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =