Como

تیم کومو که سسک فابرگاس را هم در کادر فنی دارد به سری‌آ صعود کرد.

به گزارش طلوع سپورت، این تیم سیر و جاه‌طلبی ویژه‌ای برای رسیدن به بالاترین سطح فوتبال باشگاهی کشورش را پیموده است. کومو با هدایت اوسیان رابرتس ولزی روی نیمکتش با تساوی در آخرین بازی این فصل در سری‌ب ایتالیا به عنوان دومین تیم پس از پارما راهی سری‌آ شد.این تیم روی نیمکتش ستاره سابق آرسنال، بارسلونا، چلسی و تیم ملی اسپانیا یعنی سسک فابرگاس را در کادر فنی و به عنوان مربی در اختیار دارد. فابرگاس در برهه‌ای به مدت 5 بازی سرمربی موقت این باشگاه هم به شمار می‌رفت.

آنها پیش از دهه ۹چ از سطح اول فوتبال باشگاهی ایتالیا فاصله گرفتند و حتی در نگاه فوتبال دوستان قدیمی‌تر دنبال کننده سری‌آ هم تیم شناخته شده‌ای نیستند. با این حال و با وجود دشواری مسیر بازگشت به سطح اول، کومو یک بار در فصل 03-2002 به سری‌آ آمد و در نهایت هم با رتبه هفدهم دوباره راهی رده‌های پایین‌تر باشگاهی کشورش شد. سقوط کومو در این فصل منجر به سقوطی تاریخی در رده‌های پایین‌تر و حتی تا سری‌د رقابت‌های باشگاهی ایتالیا شد. آنها 21 سال سخت و دور از ماجراجویی را پشت سر گذاشته‌اند و پس از دشواری‌ها و تلخی‌های فراوان به سری‌آ بازگشته‌اند. دوره جدید جاه‌طلبی کومو از فصل 13-2012 شروع شده و این تیم  به تدریج موفق به کسب رتبه‌های بهتر و راهیابی از سری‌د به سری‌ب در فصل 22-2021 شده بود. در نهایت 3 فصل حضور در سری‌ب هم با 21 بازی هدایت موفق و خوب رابرتس، مربی سابق کریستال پالاس انگلیس به صعود دوباره کومو به سری‌آ  انجامید. رابرتس با میانگین امتیاز 2 از هر بازی آمار درخشانی در این تیم داشته و هواداران نه چندان پرشمار تیمش را به عملکرد خوب این باشگاه در سری‌آ امیدوار کرده است. 21 سال دوری از سری‌آ بالاخره تمام شده و اکنون جاه‌طلبی در بالاترین سطح فوتبال باشگاهی اروپا  به تیم کومو لبخند می‌زند. 

این تیم یکی از همسایه‌های کم سر و صدای میلان در شمال ایتالیا و در نزدیکی مرز کشورش با سوئیس به شمار می‌رود. آنها در سال 1907 باشگاه خودشان را تاسیس کرده‌اند و در این تاریخ نزدیک به 120 ساله هرگز افتخار بزرگی را رقم نزده‌اند. این باشگاه برای اولین بار در تاریخ طولانی‌اش در طول این فصل و تابستان گذشته و پنجره زمستانی هزینه‌ خرید بازیکنان جدید را به بیشتر از 10 میلیون یورو رساند و نشان داد رویا پردازی‌های جدیدی را دنبال می‌کند. کومو به عنوان یک باشگاه تقریبا هیچ اسطوره و ستاره بزرگ شاخصی در تاریخش ندارد. پاتریک کوترونه، پدیده شکست خورده و از نظر دور شده سابق میلان به نوعی شاخص‌ترین بازیکن ترکیب اوسیان رابرتس در پیراهن کومو به شمار می‌رود. شناسنامه کومو شاید از این فصل و با این حد و مرز باز تعریف شده برای جاه‌طلبی، تشخص و ویژگی‌های قابل اشاره‌ای پیدا کند.

این تیم حتی در سری‌ب هم آمار ویژه‌ای در معیارهای دفاعی و هجومی نداشته و یک ترکیب قابل توجه در اختیار ندارد که بتوانیم چشم‌انداز خوبی برای آنها در فصل بعد سری‌آ متصور شویم. رابرتس مجبور است برای شروع فصل جدید و رویارویی با بزرگان سری‌آ مسئولان تیمش را برای خرید مهره‌هایی در تراز سطحی که منتظر آنهاست، تحت فشار قرار دهد. با این ترکیب، مجموعه بازیکنان و کیفیت بازی، باید منتظر زنگ تفریح تیم‌ها و 3 امتیاز از پیش حساب شده مدعیان در سری‌آ باشیم.

با این حال آنها روی نیمکت خودشان رابرتس و فابرگاس را دارند. مربی جوان و اسپانیایی با سابقه بازی در بالاترین سطوح ممکن فوتبال می‌تواند مواجهه با ستاره‌های بزرگ رقبای فصل بعد کومو را برای بازیکنان تیم کمی تعدیل و آنها را بیشتر از آنچه در شرایط فعلی هستند، مستعد رویارویی با رقبای مطرح کند. بالاتر از فابرگاس تیم کومو به سرمربی‌اش دل بسته و به توانایی‌ها رابرتس ایمان دارد. مرد 58 ساله ولزی به عنوان مربی در تیم‌های ولز و کریستال پالاس حضور داشته و  تا اینجا موفق شده ثبات در کسب نتیجه را به باشگاهش هدیه دهد؛ موفقیتی که پس از 21 سال این باشگاه را سری‌آ باز گردانده و آنها را به جاه‌طلبی با ابعاد بیشتر در کنار مرد ولزی امیدوار می‌کند. کومو اگر بتواند برخلاف 21 سال قبل برای 2 فصل در سری‌آ ماندنی شود، باید به عملکرد رابرتس تبریک گفت. بقا در سری‌آ هدف آخر این تیم در فصل آینده خواهد بود.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + چهار =