Africa scaled

با توجه به تاریخ برگزاری جام ملت‌های آفریقا، تیم‌ها می‌توانند به بازیکنان اجازه حضور ندهند.

به گزارش طلوع سپورت، شاید در نگاهی بسیاری از علاقه‌مندان به فوتبال ترجیح بر این باشد به جای بازی‌های ملی، رقابت‌های باشگاهی را تماشا کنند و رقابت‌های باشگاهی جذابیت بیشتری داشته باشد. با این حال جام‌ها مختلف قاره‌ها و یا جام جهانی برای بسیاری دلنشین است و مردم رقابت‌ها را با جدیت پیگیری می‌کنند. نظم و تاریخ‌های مشخص برای رقابت‌هایی مانند یورو، جام ملت‌های آسیا، جام جهانی و بسیاری از این دست رقابت‌ها باعث شده  این جام‌ها علاقه‌مندان بیشتری داشته باشند اما رقابت‌های آفریقایی تا این لحظه بسیار بد برنامه‌ریزی و پیگیری شده و آسیب‌های فراوانی را به همراه داشته. شرایط جام ملت‌های آفریقا تا این لحظه بسیار ناخوشایند بوده و اکنون مشخص شده این رقابت‌ها می‌تواند بسیار ضعیف‌تر از گذشته پیگیری شود.

بدون توجه به اینکه رقابت‌های جام ملت‌های آفریقا برخلاف بسیاری از جام‌های درون قاره‌ای به جای هر 4 سال یک بار، هر 2 سال یک بار انجام می‌شود، تاریخ برگزاری جام ملت‌های آفریقا در مراکش قرار بود تابستان 2025 باشد. با این حال برنامه‌ریزی فیفا بابت برگزاری جام جهانی باشگاه‌ها با قالب جدید باعث شده تاریخ این رقابت‌ها نیاز به تغییر داشته باشد. با توجه به این اتفاقات، کنفدراسیون فوتبال آفریقا تایید کرد مسابقات قرار است در 21 دسامبر 2025 و 4 روز قبل از کریسمس آغاز شود و تا 18 ژانویه 2026 به پایان برسد.

تاریخ جدید برگزاری رقابت‌ها در لیگی مانند انگلیس مصادف با تعطیلات کوتاه بازیکنان است. تاریخ انتخابی آفریقا باعث شده تا آنها به صورت واضح قوانین فیفا را زیر پا بگذارند و حالا تیم‌ها، به خصوص انگلیسی‌ها، می‌توانند به راحتی از خروج بازیکنان بابت حضور در تیم ملی ممانعت کنند. جام جهانی در تابستان 2026 برگزار می‌شود و باشگاه‌ها می‌توانند به تیم‌های آفریقایی اعلام کنند میان جام جهانی و جام ملت‌های آفریقا تنها اجازه دارند یک رقابت را نتخاب کنند.

بیشتر لیگ‌های باشگاهی 18 الی 20 تیم را شامل می‌شوند و  در کنار آنها لیگ قهرمانان اروپا و یا لیگ قهرمانان آسیا افزایش تعداد تیم‌ها را تجربه کرده‌اند که به افزایش تعداد بازی‌های باشگاهی منجر می‌شود. رقابت‌های جام‌های حذفی و یا دیگر جام‌های داخلی هم وجود دارند و حالا باید به زودی شاهد جام جهانی باشگاه‌های با حضور 32 تیم باشیم. در کنار رقابت‌های باشگاهی در رقابت‌های ملی هم جام جهانی قرار است با تعداد تیم‌های بیشتر برگزار شود. اروپا 2 رقابت ملی را دارد و در آفریقا و آمریکا هر 2 سال یک بار جام ملت‌ها برگزار می‌شود. تعداد تیم‌های درون برخی از این رقابت‌ها افزایش یافته و گویی حجم بازی بازیکنان فوتبال نزدیک به دوبرابر شده است.

هشدارهای فراوانی برای بازیکنان به صدا درآمده و مدتی است مصدومیت‌های شدید فراوانی را در تیم‌های بزرگ شاهد هستیم. محدودیت‌های مالی اجازه به خدمت گرفتن بازیکنان جدید برای تیم‌ها را نمی‌دهد و فشارها رو به افزایش است. شاید با وضع موجود، موج‌های عظیمی از مصدومیت را شاهد باشیم و شاید با از بین رفتن یک نسل فوتبال، مدیران تصمیم‌گیرنده با عواقب کارهای خود روبه‌رو شوند. فوتبال می‌تواند با چنین سیاست‌هایی از بین برود و احتمالا این نسل فعلی بازیکنان، ضرر بزرگ تصمیمات اخیر را پرداخت خواهند کرد.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + پانزده =