Palestine

تیم ملی زنان فلسطین امشب به مصاف بوهمیان ایرلند می‌رود.

به گزارش طلوع سپورت، تیم ملی فوتبال زنان فلسطین امشب در پایتخت جمهوری ایرلند میهمان تیم باشگاهی بوهمیان است. این نخستین مسابقه تیم زنان فلسطین در خاک اروپا به شمار می‌رود و برگزاری مسابقه با یکی از قدیمی‌ترین باشگاه‌های تاریخ فوتبال ایرلند که در حال حاضر در رده هفتم جدول رده‌بندی لیگ برتر این کشور قرار دارد، جدیدترین بازتاب‌ حمایت دائمی فوتبال‌دوستان ایرلند از مردم فلسطین است.

تمام ۴ هزار و پانصد بلیت این مسابقه در ورزشگاه اختصاصی دایمونت پارک، واقع در شمال شهر دوبلین به فروش رفته و عواید آن صرف اقدامات انسان‌دوستانه در خاک فلسطین می‌شود. حملات اخیر رژیم صهیونسیتی به خاک غزه با واکنش‌های گسترده از سراسر جهان روبه‌رو شده و مطابق اعلام وزارت بهداشت غزه (که زیر نظر گروه حماس اداره می‌شود) بیش از ۳۵ هزار نفر در ماه‌های اخیر به شهادت رسیده‌اند. نماینده سازمان ملل از شناسایی ۲۴ هزار جان‌باخته، از جمله ۷ هزار و ۸۰۰ کودک خبر می‌دهد. با آغاز عملیات زمینی در شهر رفح، ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفر دیگر از ساکنان غزه از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

میرا ناطور، عضو تیم ملی زنان فلسطین می‌گوید: «فوتبال دلیلی برای این است که به مردم بگوییم؛ ما هم انسان هستیم.» این مدافع جوان امشب تولد ۲۵ سالگی خود را در دوبلین پشت سر می‌گذارد و در توصیف شرایط ساکنان غزه گفته: «ما هم مانند همه شما حق بازی کردن و ابراز احساسات داریم. ما این حق را داریم  از جانب دنیا به رسمیت شناخته شویم. با برگزاری این مسابقه در مقابل چشم دنیا اعلام حضور می‌کنیم.» رأی‌گیری بر سر عضویت کامل «دولت فلسطین» در سازمان ملل جمعه گذشته با حمایت قاطع ۱۴۳ کشور دنیا همراه شد و جمهوری ایرلند نقش مهمی در تصویب این طرح داشت. 

جامعه فوتبالی ایرلند به حمایت از مردم فلسطین شهرت دارد و پرچم این کشور دائماً در ورزشگاه‌ها به چشم می‌خورد. باشگاه بوهمیان توسط هواداران اداره می‌شود و برگزاری این مسابقه جلوه‌ای از ابراز احساسات اهالی فوتبال ایرلند در قبال حملات اخیر به منطقه غزه است. باشگاه بوهمیان در سال گذشته میلادی لباس دوم خود را با رنگ‌های برگرفته از پرچم فلسطین طراحی کرد. نهاد فلسطینی «ورزش برای زندگی» که در کرانه غربی رود اردن و منطقه غزه فعالیت می‌کند، ۱۰ درصد از عواید حاصل از فروش این پیراهن‌ها را دریافت کرد. این مبلغ جهت مصارف انسان‌دوستانه در اردوگاه پناهجویان طولکرم هزینه شد. فروش لباس‌ها فراتر از انتظار بود و طرح برگزاری مسابقه دوستانه و مذاکره در مورد آن با اتحادیه فوتبال فلسطین از همان زمان کلید خورد. تمام هزینه‌های سفر تیم ملی زنان تأمین و درآمد حاصل از این مسابقه بین نهاد «ورزش برای زندگی» فلسطین، یک سازمان تأمین کننده دارو و نیازهای پزشکی و یک باشگاه ورزشی در بیت‌اللحم که توسط ایرلندی‌ها اداره می‌شود، تقسیم خواهد شد.

سین مک‌کابی از عوامل برگزارکننده این مسابقه، اعلام کرده به محض تأمین امنیت در فلسطین یک بازی دوستانه دیگر هم در خاک این کشور برگزار می‌شود. او همچنین ابراز امیدواری کرده مسابقه امشب زمینه‌ساز یک دیدار دوستانه بین تیم‌های ملی جمهوری ایرلند و فلسطین باشد. او امیدوار است «پوشش جهانی این مسابقه به آگاهی‌بخشی در مورد آنچه بر سر مردم فلسطین آمده، منجر شود. این ملت سزاوار حقوق انسانی و شأن و مقامی در حد هر فرد دیگری هستند. آنها حق دارند در شرایطی فارغ از ترس و خطر زندگی کنند و برای اهدافشان امیدوار باشند. تبدیل شدن به یک بازیکن فوتبال برای بسیاری از پسران و دختران یک رویاست. این حقیقت که ورزش از دسترس ساکنان سرزمین‌های اشغالی دور شده، غم‌انگیز است.» ریچل کلی، کاپیتان بوهمیان، گفته: «این یک فرصت بزرگ است و امیدوارم دیگر باشگاه‌های لیگ مسیر ما را دنبال کنند. هیچ‌یک از دختران تیم تردیدی در اعلام حضور برای این مسابقه نداشتند. همه با آمادگی کامل منتظر آغاز بازی هستیم.» ابوعیطه، مهاجم شماره ۱۰ تیم می‌گوید: «ورزشکار بودن در فلسطین از هر جای دیگر دنیا دشوارتر است.» فصل جدید لیگ زنان فلسطین قرار بود از ۹ اکتبر سال گذشته آغاز شود اما همزمان با آغاز جنگ این اتفاق هرگز رخ نداد. حتی در کرانه غربی و شهرهایی مانند بیت‌اللحم هم امکان تمرین وجود ندارد.

مایکل هیگینز، رئیس‌جمهور ایرلند در محل اقامت خود ضمن دیدار با اعضای هر ۲ تیم از برگزاری این مسابقه استقبال کرد. جمهوری ایرلند به عنوان نخستین کشور واقع در اروپای غربی در آستانه به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطین قرار دارد.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − یک =