Modric

در شب قهرمانی کهکشانی‌ها لوکا مودریچ تبدیل به مسن‌ترین بازیکن تاریخ رئال مادرید شد.

به گزارش طلوع سپورت، اگر چه یادگاری‌های مودریچ برای رئال به آمار سن و سالش ختم نمی‌شود و او با درخشش در روزهای سخت مادرید و یک توپ طلا در عصر مسی و رونالدو در تاریخ این باشگاه جاودانه است اما ستاره کروات در آخرین فصل حضورش هم باید یک یادگاری اختصاصی برای کهکشانی‌ها می‌گذاشت. هافبک همیشه مفید و همواره در خدمت تیم ترکیب کارلتو شب قهرمانی تیمش را با یک رکورد بزرگ و ویژه به پایان رساند. او در تیمی تبدیل به مسن‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه شد که معمولا ستاره‌ای پا به سن گذاشته را نگه نمی‌دارد و حتی اسطوره‌هایی مثل ایکر کاسیاس و رائول گونسالس در سال‌های آخر بازی خود از رئال مادرید جدا شده بودند. رکورد مودریچ در مدرن‌ترین نسخه رئال مادرید، آمار قدیمی‌ترین‌های این باشگاه را به‌روز رسانی کرده و او در اوج از مادرید جدا می‌شود.

در رئال مادرید هنوز هم نام درخشان آلفردو دی‌استفانو در بسیاری از رکوردهای آماری دیده می‌شود و این اسطوره رئال همچنان ستاره‌های تاریخ باشگاه را برای رسیدن به رکوردهایش در تنگنا قرار می‌دهد. دی‌استفانو با حضور در ترکیب کهکشانی‌ها با 37 سال و 9 ماه و 22 روز تبدیل به مسن‌ترین بازیکن تاریخ باشگاهش شده بود. رئالی‌ها حدود یک سال بعد شاهد رکوردشکنی فرانتس پوشکاش در این زمینه شدند و اسطوره مجارستانی باشگاه حدود یک سال رکورد دی‌استفانو را ارتقا بخشید. پاکو بویو و یرژی دودک سعی کردند به پوشکاش برسند اما دستشان به این اسطوره رئال نرسید و در نهایت فوتبال مدرن سودای شکستن چنین رکوردی را از سر همه بازیکنان مادرید دور کرد. ستاره‌ها و فوق ستاره‌ها آمدند و رفتند و رکورد پوشکاش دست‌نخورده باقی ماند.

تا اینکه ستاره کروات از راه رسید. بازیکنی می‌توانست این رکورد را جابه‌جا کند که مثل مودریچ، همیشه آماده و در بالاترین کیفیت قرار داشته باشد.  آنچلوتی با وجود خط هافبک شلوغ قادر به چشم‌پوشی از مودریچ نبود. بالاخره روز موعود فرا رسید. رئال مادرید در شب قهرمانی سی و ششم در لالیگا به یک چاشنی روی کیک قهرمانی احتیاج داشت و این چاشنی ورق زدن صفحات تاریخ باشگاه و زنده کردن نام‌های قدیمی و سیاه و سفید به دست لوکیتا نام گرفت. مودریچ به میدان رفت تا با 38 سال و 7 ماه و 25 روز سن و 6 روز بیشتر از پوشکاش، رکورد این ستاره مجارستانی را بشکند و قله دیگری در تاریخ کهکشانی‌ها را به نام خودش و با پرچم کیفیت همیشه ثابتش فتح کند. اکنون مودریچ مسن‌ترین بازیکن تاریخ رئال مادرید است.او تا آخرین نفس‌هایش برای رئال مادرید در اوج بازی کرد و به نظر نمی‌رسد به این زودی کسی بتواند این رکورد را پشت سر بگذارد. لوکا مودریچ پس از 59 سال یعنی بیشتر از نیم قرن، شکستن رکورد پوشکاش را به انجام رساند و با این شرایط شاید جاودانگی تضمین شده‌ای در تیم داشته باشد. به طور کلی رکوردشکنی در رئال مادرید کار دشواری است و  مودریچ با انجام دادن این ماموریت سخت ثابت کرد یکی از بزرگ‌ترین هافبک‌های تاریخ مستطیل سبز است. او حتی در این فصل و در این سن و سال هم 29 بازی را برای رئال انجام داده و همچنان از مورد اعتمادترین مهره‌های تحت هدایت کارلتو نام دارد.

بسیاری از صاحب نظران عرصه فوتبال معتقدند لوکا مودریچ باید در پایان این فصل و نهایتا در پایان یورو 2024 از دنیای حرفه‌ای در همین نقطه اوج خداحافظی کند. در حقیقت این که مودریچ با این سن و سال هنوز در بالاترین سطح می‌درخشد، خودش یک دستاورد ویژه است و این ستاره می‌تواند در این اوج غیرمنتظره، کفش‌هایش را با بهترین خاطرات از آخرین روزها بیاویزد. داستان او و رئال تمام شده و هیچ شانسی برای ادامه همکاری آنها وجود ندارد. با این حال مودریچ هنوز هم در ساق‌هایش توان تکل زدن، دریبل کردن، پاس دادن و گلزنی را احساس می‌کند و دوری از میدان مستطیل سبز را تاب نمی‌آورد. او همچنان در پی فوتبال بازی کردن در بالاترین سطح ممکن است و بعد از رئال هم می‌خواهد به بازی‌اش ادامه دهد.

این شاید بزرگ‌ترین دغدغه هافبک کروات نام بگیرد. پس از قهرمانی‌های مکرر با رئال در لیگ قهرمانان اروپا، پس از بالای سر بردن توپ طلا در سال‌های تاریخ‌سازی مسی و رونالدو، پس از شکست انحصار 2 قطبی فوتبال جهان، پس از همه خاطرات درخشانی که در ترکیب کهکشانی‌ها رقم زده و بعد از این همه روزها و شب‌های بزرگ و جذاب، کجا می‌تواند برای لوکا مودریچ یک معنای جدید و یک پروژه جذاب به نظر بیاید؟! صحبت‌هایی در مورد پیوستن او به یوونتوس مطرح شده اما یووه یا هر تیم دیگری چه معنایی می‌تواند به هافبکی بدهد که دستش را به بلندترین قله‌ها هم زده و برگشته است؟ جستجوی معنای جدید برای مودریچ، دغدغه او پس از جدایی در پایان فصل خواهد بود و شاید این جستجو به هیچ سرانجام روشن و مطلوبی هم نرسد. شاید او هم باید با رویکرد تونی کروس به دوران حرفه‌ای خودش نگاه کند. ستاره آلمانی رئال و همبازی مودریچ در خط میانی مادرید در این باره عنوان کرده بود بعد از رئال مادرید چیزی برای به دست آوردن ندارد و تا زمانی به بازی ادامه می‌دهد که این باشگاه قراردادش را تمدید کند. مودریچ پس از رئال مادرید و بعد از این همه سال آمادگی و فتح میادین و عناوین مختلف چه چیزی برای به دست آوردن خواهد داشت؟ باید منتظر تصمیم نهایی او باشیم. کسی چه می‌داند، شاید مودریچ در نهایت از فوتبال و رئال مادرید به طور هم‌زمان خداحافظی کند و شاید هم خانه جدیدی برای سال‌های پس از 38 سالگی‌اش بیابد و همچنان بتواند در بالاترین سطح ممکن دنیای فوتبال را به وجد بیاورد. فقط می‌دانیم مادرید برای مسن‌ترین بازیکن تاریخش و امن‌ترین سنگر خط میانی‌اش در این عصر پر از افتخار، دلتنگ می‌شود.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =