تیم ملی ایران

امیر قلعه‌نویی هم مثل کارلوس کی‌روش و دراگان اسکوچیچ، خاطرات شیرینی از رویارویی با ازبکستان دارد.

به گزارش طلوع سپورت، رویارویی با ازبکستان، پایان اردوی آماده‌سازی تیم ملی ایران برای جام ملت‌های آسیاست. امیر قلعه‌نویی در این مسابقه، باید برای آخرین بار بازیکنانش را محک بزند و پس از آن، آماده انتخاب فهرست ایران در جام ملت‌ها باشد. بازی‌های ایران و ازبکستان، معمولا پرخاطره بوده‌اند. بازی‌هایی که دوران ملی رحمتی را تمام کردند و باعث معرفی مهدی ترابی، به فوتبال ایران شدند.

امیر قلعه‌نویی امسال، برای دومین بار ایران را در جام ملت‌های آسیا هدایت می‌کند. دوره اول حضور او در تیم ملی ایران، به جام ملت‌های 2007 مربوط می‌شد. ایران در اولین بازی مسابقات، با ازبکستان روبرو شد. گل به خودی رحمان رضایی، باعث شد ایران نیمه اول، بازنده به رختکن برود. نیمه دوم جلال حسینی و جواد کاظمیان، تیم ملی ایران را به بازی برگرداندند تا جام ملت‌ها برای ایران، با بردی ارزشمند آغاز شود.

بازی‌های مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2014 برای ایران، در تاشکند و مقابل ازبکستان آغاز شد. ازبکستان در آن مسابقه، نمایش بهتری از ایران داشت و فشار زیادی روی دروازه تیم ملی ایران آورد. مهدی رحمتی و مدافعانش، با نمایشی درخشان جلوی باز شدن دروازه تیم ملی ایران را گرفتند. دقیقه 90+3، محمدرضا خلعتبری روی پاس دقیق کریم انصاری‌فرد، بر خلاف جریان بازی تک گل مسابقه را برای تیم ملی ایران زد و شروعی رویایی، در انتخابی جام جهانی ساخت.

بازی برگشت ایران و ازبکستان در انتخابی جام جهانی 2014، مهمترین و جنجالی‌ترین بازی دو تیم بود. ازبکستان که در تاشکند مقابل ایران شکست خورده بود، در ورزشگاه آزادی توانست 1-0 برنده شود. نتیجه‌ای که معادلات صعود ایران را پیچیده کرد و حتی شایعاتی درباره اخراج کارلوس کی‌روش مطرح شد. مهدی رحمتی دروازه‌بان تیم ملی ایران، روی تک گل حریف از دروازه خارج نشد و زیر فشار انتقادات قرار گرفت. واکنش رحمتی، خداحافظی از تیم ملی ایران بود. کی‌روش بر خلاف انتظارات، مقابل رفتار رحمتی موضع‌گیری قاطعی داشت و بازگشت او را به عذرخواهی مشروط کرد. عذرخواهی که انجام نشد و دوران ملی رحمتی، در همان مقطع به پایان رسید.

پس از پایان جام ملت‌های 2015، ایران و ازبکستان در یک بازی دوستانه روبروی هم قرار گرفتند. کی‌روش برای آن مسابقه، بازیکنان جوان زیادی را به اردوی ایران دعوت کرد. بازی تا دقایق پایانی، کم گل و کم اتفاق بود. در آخرین ثانیه‌ها اما، حرکت انفرادی و ضربه نهایی مهدی ترابی، ایران را به گل برتری رساند. ترابی که در آن مقطع بازیکن فیکس تیم باشگاهیش یعنی سایپا نبود، اولین بازی ملی خود را انجام می‌داد و همان گل، باعث شد مورد توجه قرار بگیرد. گلزنی به ازبکستان، مسیر طولانی ستاره شدن را برای ترابی کوتاه کرد.

ایران در انتخابی جام جهانی 2018 هم با ازبکستان هم‌گروه شد. این بار اما، تیم ملی ایران بدون حرف و حدیث مسیرش برای صعود به جام جهانی را هموار کرد. بازی برگشت دو تیم، با پیروزی تیم ملی ایران به جشن صعود ایران تبدیل شد. سردار آزمون و مهدی طارمی، گل‌های تیم ملی ایران را زدند و ایران، به یکی از اولین کشورهایی تبدیل شد که مجوز حضور در جام جهانی روسیه را به دست می‌آورد. ایران تا زمان قطعی کردن صعودش به جام جهانی، حتی یک گل هم نخورد.

بازی‌های پرتعداد ایران و ازبکستان، باعث شده بیشتر مربیان تیم ملی ایران حداقل یک بار روبروی آن‌ها قرار بگیرند. اسکوچیچ، کارش در تیم ملی ایران را با برد مقابل ازبکستان آغاز کرد. دور دوم حضور قلعه‌نویی در تیم ملی ایران هم، با یک بازی مهم مقابل ازبکستان همراه بود. ایران در تورنمنت کافا، شرکت کرد و توانست صعود آسانی به فینال داشته باشد. ازبکستان حریف ایران در بازی نهایی بود. بازی نزدیکی که سردار آزمون، تک گل ایران را زد و اولین جام قلعه‌نویی روی نیمکت تیم ملی ایران را به او هدیه داد.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 7 =