اچوری

2 باشگاه بارسلونا و منچسترسیتی در پی به خدمت گرفتن کلودیو اچوری هستند.

به گزارش طلوع سپورت، همه دنیای فوتبال از جادوی ساق‌های مسی با خبرند اما آنها که مدت زیادی از موهبت حضور این فوق‌ستاره بهره‌مند بوده‌اند، هنوز هم منتظر انتشار نسخه بعدی او از سرزمین آلبی سلسته هستند. هم دل بارسلونا برای اسطوره‌اش تنگ شده و هم پپ گواردیولا می‌خواهد یک مسی دیگر را در ترکیبش داشته باشد. پروژه مسی شدن یا پروژه پیدا کردن مسی در آرژانتین هم چندی است که کلید خورده و یکی از اولین نامزدهای دریافت عنوان لیونل مسی جدید، گلزن تیم ملی آرژانتین در جام‌جهانی زیر 17 ساله‌ است. کلودیو اچوری با 17 سال سن مورد توجه 2 باشگاه بزرگ منچسترسیتی و بارسلونا قرار گرفته و رقابتی میان پپ و تیم سابقش برای جذب یکی از موارد شبیه به مسی شکل می‌گیرد.

ستاره در حال شکوفایی تیم ریورپلاته آرژانتین، متولد 2 ژانویه 2006 در رزیستنسیای آرژانتین است. ظهور او با پیراهن آلبی سلسته و در سرزمین مسی با گلزنی و درخشش در جام جهانی همراه شد تا نگاه‌ اروپایی‌ها باز هم به آمریکای لاتین معطوف شود و برای به خدمت گرفتن یکی از مستعدترین نوجوانان حال و حاضر دنیای فوتبال دست به کار شوند. با درخشش و گلزنی کلودیو اچوری و ثبت استعداد او با دوربین‌های جام جهانی، کادر فنی باشگاه‌های اروپایی در این زمینه از تخصص استعدادیاب‌ها هم بی‌نیاز شده‌اند و همه با قطعیت می‌دانند او حتی اگر تبدیل به نسخه جدیدی از لیونل مسی نشود، یک بازیکن بزرگ در آینده فوتبال خواهد بود. اچوری در 18 بازی برای رده‌های سنی تیم ملی آرژانتین 10 بار گلزنی کرده و کاپیتان رده سنی خودش محسوب می‌شود. جسارت و جنگندگی او در جام‌جهانی کمتر از 17 ساله‌ها، اچوری را شبیه به یک رهبر درون میدان نشان می‌دهد؛ کسی که مثل گابریل باتیستوتا روی تیمش تاثیر می‌گذارد. دوندگی قابل قبولی دارد، بر سر هم‌تیمی‌هایش فریاد می‌زند و آنها را به سمت دروازه حریف فرا می‌خواند. راه دروازه و گلزنی را به خوبی بلد است و مثل مهاجمان با تجربه در موقعیت گل دقیقا می‌داند باید چه کند و بهترین تصمیم را می‌گیرد. ستاره نوجوان ریورپلاته در 6 بازی برای این تیم تا اینجا فقط یک پاس گل را به نام خودش ثبت کرده اما پیش‌بینی می‌شود با یافتن فرصت‌های بیشتر در این باشگاه، شاهد گلزنی و آمار قابل توجهی از این پدیده هم باشیم. قرارداد او در پایان سال 2024 یعنی زمستان آینده به اتمام خواهد رسید و مشتریان بزرگش می‌توانند از همین زمستان برای به خدمت گرفتنش دست به کار شوند. او یک هافبک هجومی تکنیکی، سریع، باهوش و چارچوب‌شناس است که قابلیت رهبری حملات تیم‌هایش و همچنین توانایی به ثمر رساندن حملات را دارد. پتانسیل عبور از بازیکنان مستقیم برای کلودیو اچوری، بیش از سایر قابلیت‌ها مورد توجهش قرار داده و تداعی یک مسی جدید را در دنیای فوتبال می‌کند.

پپ گواردیولا چه در زمانی که در بارسلونا کار می‌کرد و چه روی نیمکت هر تیم دیگری، لیونل مسی را تحسین می‌کرد و او را تافته جدا بافته دنیای مستطیل سبز می‌دانست. او حتی برای بردن جایزه توپ طلا به طور کامل از هالند دفاع نکرد و باز هم مسی را مستحق دریافت این جایزه عنوان می‌دانست. طبیعی است روزهای درخشان‌ترین بارسلونای سال‌های اخیر با مسی و پپ گواردیولا، اکنون بارسا را به فکر خرید یک مسی جدید و پپ را  در اندیشه استخدام نابغه‌ای شبیه به اسطوره سابق ترکیبش انداخته باشد. از اولین روزهای درخشش اچوری در جام جهانی، مشتریان اروپایی او وارد کارزار خریدش شدند. در ابتدا نام چلسی در بین مشتریان دیده می‌شد اما با وضعیت نامطلوب این تیم در جدول لیگ برتر انگلیس و انتقادها به خرید بیش از حد ستاره‌های جوان و نوجوان، چلسی از دور رقابت کنار رفته و شاخص‌ترین شایعات مربوط به منچسترسیتی و بارسلوناست. در چند وقت اخیر نشریات و رسانه‌ها گاهی اچوری را نزدیک به عقد قرارداد با سیتی عنوان کرده‌اند و گاهی کفه ترازو را به سمت بارسا نشان داده‌اند. در شرایط فعلی ظاهرا آبی‌های منچستری پیشتاز رقابت هستند.

کلودیو اچوری در هر کدام از 2 تیم متقاضی در اختیار گرفتنش، دنیاهای متفاوتی را تجربه خواهد کرد و او باید با درایت بهترین مقصد را انتخاب کند. این انتخاب در تحقق پروژه دور از تصور مسی شدن او، کلیدی خواهد بود. یک انتخاب درست می‌تواند واقعا آرژانتینی‌ها را به ظهور یک لیونل مسی جدید امیدوار کند و یک انتخاب اشتباه این پدیده را قربانی سایه بزرگ و سنگین اسطوره آرژانتینی می‌کند. در تیم انگلیسی، یک سرمربی نابغه و امتحان پس داده منتظر پدیده فوتبال آرژانتین است. پپ گواردیولا پیش از این هم با جوانان زیادی کار کرده و همین حالا و در رقابت قهرمانی لیگ برتر با بازی دادن به ریکو لوئیس و انجام کارهایی مشابه این در سال‌های گذشته ثابت کرده راه شکوفا کردن استعدادها را بلد است. منچسترسیتی هم همان تیمی است که در طول 2 فصل انواع و اقسام افتخارات را به هموطن اچوری یعنی یولین آلوارس بخشید و یک بستر مستعد برای کسب افتخار و موفقیت به شمار می‌رود. آنها بهترین سال‌های تاریخ خودشان را با پپ گواردیولا تجربه می‌کنند و پیوستن به این مجموعه برای هر بازیکنی اغواکننده و جذاب به نظر می‌رسد. با این حال پیوستن به منچسترسیتی برای یک نوجوان 17 ساله می‌تواند خطراتی هم داشته باشد. یقینا پپ و دستیارانش در رقابت شدید و دشوار قهرمانی ممکن است گاهی از فرصت دادن به نوجوانان غافل شوند و در مجموعه پرستاره‌ای مثل سیتی که اتفاقا ظرفیت اضافه کردن ستاره‌های بزرگ بیشتری را هم دارد، رقابت برای پسر 17 ساله آرژانتینی آسان نیست. در بارسلونا، اچوری می‌تواند روی قابلیت‌های همیشگی لاماسیا حساب کند و مطمئن باشد این آکادمی او را به بهترین سطح ممکن خواهد رساند. ضمن اینکه ژاوی هم به دفعات مکرر ثابت کرده جسارت میدان دادن به ستاره‌هایی کم سن و سال‌تر از پدیده آرژانتینی ریورپلاته را هم دارد. با این حال بارسا هم در دوران شکوه و اوج خودش نیست و مشکلات مالی، کار آبی و اناری‌ها را برای ساختن تیمی مثل تیم دوران مسی دشوار نشان می‌دهد. در هر 2 باشگاه متقاضی جذب اچوری هم فرصت وجود دارد و هم تهدید و گرفتن بهترین تصمیم برای این پدیده فوتبال و این نامزد جدی تبدیل شدن به نسخه بعدی لیونل مسی، مهم‌ترین مسئولیت او در 17 سالگی خواهد بود. بدون تردید اچوری اولین نامزد تبدیل شدن به مسی نیست و آخرین آنها هم نخواهد بود و با نزدیک شدن به روز خداحافظی اعجوبه فوتبال جهان باید منتظر نوجوانان بسیاری باشیم که با سایه نام مسی وارد گود مستطیل سبز می‌شوند و مجبورند برای ثابت کردن خودشان به اندازه او خوب باشند.

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =