Atalanta

تیم پنجم سری آ قهرمان شکست‌ناپذیر بوندس‌لیگا را با ۳ گل شکنجه کرد.

به گزارش طلوع سپورت، آتالانتا در فینال دوبلین با ۳ گل از آدمولا لوکمن تیم تسلیم‌ناپذیر بایرلورکوزن را شکست داد و به قهرمانی لیگ اروپا دست یافت. این نخستین جام اروپایی تاریخ لادئا به شمار می‌رفت. قهرمانی تاریخی شاگردان گاسپرینی با تحمیل اولین شکست فصل به بایرلورکوزن به دست آمد.

آدمولا لوکمن در دقیقه ۱۲ آتالانتا را پیش انداخت؛ پیش از آنکه در دقیقه ۲۶ با یک شلیک دیدنی راه دور حساب کار را ۲ بر صفر کند.

دفاع هوشمندانه سربازان برگامو باعث شد این نتیجه تا فاصله ۱۵ دقیقه به پایان مسابقه پابرجا بماند اما لوکمن با یک شلیک محکم و آتشین دیگر کار را تمام کرد. این بار دیگر خبری از معجزه در دقیقه ۹۰ نبود و لورکوزن بعد از ۵۱ مسابقه بالاخره طعم شکست را چشید.

آدمولا لوکمن به نخستین بازیکن در تاریخ لیگ اروپا تبدیل شد که در فینال این رقابت‌ها موفق به هت‌تریک می‌شود.

مهاجم تیم ملی نیجریه تنها ۳ شوت به سمت دروازه کووار شلیک کرد و هر ۳ مورد به گل تبدیل شد. او همچنین نخستین بازیکن آفریقایی زننده بیش از یک گل در یک فینال اروپایی نام گرفت.

بایرلورکوزن در هیچ‌یک از ۵۱ مسابقه نخست فصل متحمل شکست نشده و آتالانتا با یک فرم تهاجمی عالی ضمن حذف لیورپول به دیدار نهایی لیگ اروپا راه یافته بود. تیم گاسپرینی هفته گذشته نخستین جام فصل را در مصاف با یوونتوس در فینال جام حذفی از دست داد اما لورکوزن اول هفته فصل ۲۴-۲۰۲۳ بوندس‌لیگا را با اولین قهرمانی بدون شکست در تاریخ این رقابت‌ها به پایان برد.

آتالانتا در نخستین فینال اروپایی تاریخ خود بازی را بهتر آغاز کرد و تنها ۱۲ دقیقه برای به ثمر رسیدن گل نخست کافی بود. پاس هوشمندانه کوپمینرز حمله را آغاز کرد. زاپاکاستا از سمت راست به محوطه جریمه نفوذ و با یک پاس عرضی آدمولا لوکمن را روی تیر دورتر و پشت محوطه ۶ قدم صاحب توپ کرد. شلیک دیدنی مهاجم نیجریه‌ای به گوشه بالای دروازه رفت تا حساب کار یک بر صفر شود.

برتری آتالانتا تنها ۱۲ دقیقه بعد دوبرابر شد. دفع توپ کووار به میانه زمین با اشتباه بازیکنان لورکوزن منجر به لو رفتن توپ شد تا آدمولا لوکمن در فاصله ۳۰ متری دروازه صاحب توپ شود. او ضمن نفوذ به سمت محوطه جریمه، توپ را از بین پاهای گرانیت ژاکا عبور داد و با یک شلیک محشر گوشه دروازه حریف را هدف قرار داد. ضربه او مهارناپذیرتر از آن بود که کاری از دست سنگربان اهل جمهوری چک برآید.

اختلاف به ۲ گل رسید و لورکوزن در ایجاد موقعیت‌های همیشگی خود ناکام ماند. آتالانتا کمتر از هر تیم دیگر در رقابت‌های لیگ اروپا به حریف اجازه شوت‌زنی داده بود و این بار هم طلسم لادئا قطار خط تهاجم لورکوزن را از ریل خارج کرد. گریمالدو روی یک پاس در عمق صاحب موقعیت تک به تک شد اما ضربه چیپ او ارتفاع کافی را نداشت و در آغوش خوان موسو قرار گرفت تا نیمه اول با نتیجه ۲ بر صفر به پایان برسد.

آتالانتا نیمه دوم را با فشار تدافعی بیشتر آغاز کرد و هرچه به پایان مسابقه نزدیک‌تر می‌شدیم، امید و انگیزه شاگردان آلونسو برای بازگشت به مسابقه کاهش پیدا می‌کرد. جرمی فریمپونگ‌ روی ارسال از سمت چپ صاحب یک موقعیت عالی شد اما شلیک والی او از حوالی نقطه پنالتی به آسمان رفت.

نتیجه ۲ بر صفر تا دقیقه ۷۵ پابرجا ماند تا اینکه آدمولا لوکمن بالاخره تیر خلاص را به پیکر قهرمان بوندس‌لیگا وارد کرد. جان‌لوکا اسکاماکا روی یک ضد حمله با بهره‌گیری از شلختگی دفاع لورکوزن توپ را در سمت چپ به مهاجم نیجریه‌ای سپرد. او با حرکت تکنیکی خود تاپسوبا را جا گذاشت و با یک شلیک محکم گوشه بالای دروازه کووار را هدف قرار داد.

ادامه حملات ۲ تیم بی‌نتیجه بود و بازی با برتری ۳ بر صفر آتالانتا به پایان رسید تا این تیم از اولین فینال اروپایی تاریخ خود سربلند بیرون بیاید.

آتالانتا یکشنبه آینده در مسابقه‌ای از هفته پایانی سری آ به مصاف تورینو می‌رود و بایرلورکوزن شنبه در فینال جام حذفی آلمان کایزرسلاترن را پیش رو دارد. 

توسط TOLOsport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 12 =